Reklama
Reklama

Możesz mieć 2 razy więcej pomidorów. Ten nawóz nie ma sobie równych

Pachnące pomidory prosto z krzaczka to marzenie każdego ogrodnika. Te rośliny są jednak bardzo żarłoczne, a zaniedbanie nawożenia może się skończyć mniejszymi plonami. Podpowiadamy, jak dbać o pomidory i jaki naturalny nawóz mineralny pomoże się im rozwinąć. Nie nadążysz ze zbieraniem owoców.

Uprawiając pomidory w ogrodzie, staramy się unikać stosowania chemii. Chcemy, aby ich owoce były pozbawione pestycydów i zwyczajnie zdrowe. Krzaczki jednak wymagają nawożenia, dlatego warto sięgnąć po odżywki mineralne. Idealnym nawozem dla pomidorów jest zeolit - naturalny nawóz mineralny. 

Czym jest zeolit? Naturalny nawóz mineralny

Wybierając naturalne nawozy sięgamy po napary, gnojówki, popiół drzewny czy wapno. Tymczasem mało kto słyszał o mineralnym odżywianiu zeolitem. Jest to naturalny minerał glinokrzemianowy o unikalnej strukturze porowatej. Sprawia ona, że zeolit zatrzymuje jony i wchłania wodę. W uprawie roślin jest ceniony za swoje właściwości poprawiające strukturę gleby i zwiększające jej zdolność do retencji wody oraz składników odżywczych.

Zeolit wiąże składniki odżywcze, zapobiegając ich wypłukiwaniu, i oddaje je w momencie, gdy rośliny ich potrzebują. Zwiększa to efektywność nawożenia. Pomaga też w stabilizacji odczynu gleby, co jest korzystne dla wielu roślin. Niemałe znaczenie ma również to, że zeolit  pochłania metale ciężkie i inne szkodliwe substancje, co sprzyja zdrowemu wzrostowi roślin.

Czytaj też: Nie przegap najlepszego momentu, by posadzić pomidory do gruntu. Zbliża się wielkimi krokami

Jak stosować zeolit do uprawy pomidorów? 

Dzięki zeolitowi pomidory rosną zdrowiej, mają lepiej rozwinięty system korzeniowy i lepszą odporność na suszę oraz choroby. Można go stosować zarówno w uprawie gruntowej, jak i w donicach czy tunelach foliowych. Jak stosować zeolit do uprawy pomidorów? 

Przygotowanie gleby przed sadzeniem

  • wymieszaj zeolit z glebą w proporcji 5-10% objętości podłoża (około 1-2 kg na 10 m² uprawy).
  • rozsyp go równomiernie w miejscu sadzenia i dokładnie wymieszaj z ziemią. Można go także wsypać bezpośrednio do dołków pod rozsady pomidorów (ok. 50 g na roślinę).

Zeolit jako ściółka

  • wysyp cienką warstwę (ok. 1 cm) wokół roślin, co ograniczy parowanie wody i zmniejszy potrzebę częstego podlewania.
  • ściółka z zeolitu chroni korzenie przed przegrzewaniem się w upalne dni.

Stosowanie w połączeniu z nawozami

  • zeolit wiąże składniki odżywcze (np. azot, potas, fosfor), co zapobiega ich szybkiemu wypłukiwaniu i sprawia, że są stopniowo uwalniane do roślin.
  • zmieszać z kompostem, obornikiem lub nawozami mineralnymi, co zwiększy efektywność ich działania.

Zeolit bez problemu kupisz w sklepach ogrodniczych lub internetowych, gdzie kosztuje kilkanaście złotych. Minerał jest również częstym składnikiem kupnych nawozów. 

Zobacz też:

​Ma kwiaty 2 razy większe od dłoni. Zasadź, a przechodnie będą przystawać z podziwem

To najlepsze rośliny do cienia. Poradzą sobie z nimi nawet amatorzy

To najlepszy moment na sadzenie iglaków. Ogrodnik podpowiada, o czym warto pamiętać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywnik | uprawa roślin | szklarnia | nawożenie