Reklama
Reklama

Mówią, że ta roślina przynosi dobrobyt. Jest wymagająca, ale jej kwiaty zachwycają

Osoby, które już mają pewne doświadczenie w hodowli kwiatów powinny zwrócić swoją uwagę na pewien okaz, który, jak się mówi, przynosi dobrobyt. Warto jednak wiedzieć, że roślina jest wymagająca. Jednak piękne kwiaty w całości rekompensują wszelkie starania.

Wyjątkowym okazem, który przynosi szczęście, jest syningia okazała. Funkcjonuje również pod nazwą sinningia speciosa oraz gloksynia doniczkowa. To bulwiasta roślina z rodziny ostrojowatych. Naturalnie porasta tereny znajdujące się w Brazylii. 

Syningia okazała dorasta nawet do 30 centymetrów wysokości. Jej liście w pełnej fazie rozwoju tworzą gęstą, piękną i rozłożystą rozetę. Mają owalny kształt, karbowane brzegi oraz miękko owłosione liście, które są osadzone na długich ogonkach.

Jak uprawiać wyjątkową roślinę, która przynosi dobrobyt?

W trakcie sezonu wegetacyjnego syningia wymaga jasnego i osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska. Będzie dobrze rosnąć na żyznej, lekko wilgotnej i przepuszczalnej glebie z obojętnym odczynem pH. Roślinę trzeba podlewać umiarkowaną ilością wody, lejąc ją również na podstawek i unikając moczenia liści.

Ważną kwestią w kontekście uprawy syningii jest też temperatura. Roślina najlepiej się czuje w środowisku, w którym panuje niezbyt wysoki poziom ciepła. Jest to przedział od 18 do 20 °C. Trzeba też zadbać o to, aby powietrze wokół rośliny było wilgotne. Dobrym rozwiązaniem jest też umieszczenie syningii w doniczce na wilgotnych kulkach keramzytu.

Czytaj również: Zimowanie pelargonii w kartonie. Sposób dla zabieganych

Jak dbać o roślinę w okresie kwitnienia i spoczynku?

W trakcie kwitnienia syningia powinna być nawożona specyfikami dla roślin kwitnących. Hodowca powinien także regularnie usuwać przekwitłe kwiaty i pobudzać okaz do wzrostu. Pod żadnym pozorem nie można kłaść gloksyni na zewnątrz. Nie toleruje deszczu i moczenia liści.

Kiedy nadejdzie jesień i gloksynia zacznie przechodzić w stan spoczynku, powinno się ograniczyć jej podlewanie i usunąć zaschnięte liście, umieszczając doniczkę z bulwą w chłodnym pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura od 12 do 14°C. Gdy gloksynia przejdzie w pełen stan spoczynku, to trzeba ograniczyć całkowicie podlewanie, dbając wyłącznie o to, aby ziemia nie wyschła w całości. 

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | kwiaty