Motyli krzew też trzeba przycinać. Zrób to w ten sposób, a ugnie się od kwiatów
Motyli krzew wygląda niezwykle efektownie i pięknie pachnie. Do tego przyciąga motyle, więc jest chętnie uprawiany w wielu ogrodach. Szybko rośnie i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Odpowiednie przycinanie sprawi jednak, że roślina rozkrzewi się, a jej pędy obsypią się kwiatami. Podpowiadamy, jak wykonać cięcie budlei, by stała się wyjątkową ozdobą ogrodu.
Motyli krzew to popularna nazwa, jaka przylgnęła do budlei Dawida. Ten piękny krzew wytwarza kwiaty w kolorze różu i fioletu, które przyciągają motyle. Roślina może osiągnąć nawet 3-4 metry wysokości, a wyróżnia ją intensywny, słodki zapach. Co warto wiedzieć o tej niezwykle czarującej roślinie i jak o nią zadbać, by obsypała się jeszcze większą liczbą urokliwych kwiatów?
Budleja to roślina należąca do rodziny trędownikowatych. Budleja Dawida jest krzewem wyjątkowo okazałym, uprawianym na całym świecie, choć jego naturalnym środowiskiem są tereny Chin i Japonii. Wytwarza długie pędy o imponujących kwiatostanach, które mogą osiągać nawet 70 cm długości. Kwiaty najczęściej są zaś różowe lub fioletowe, choć mogą być także białe i purpurowe.
Uprawa budlei Dawida nie jest szczególnie wymagająca, jednak warto wiedzieć, czego roślina ta potrzebuje do zdrowego rozwoju. O czym trzeba pamiętać?
- Budleja preferuje ziemię żyzną, przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną. Odczyn pH ziemi powinien być obojętny lub zasadowy.
- Motyli krzew lubi stanowiska ciepłe i dobrze nasłonecznione. Trzeba jednak wybrać dla niego w ogrodzie takie miejsce, w którym roślina będzie osłonięta od wiatru.
- Przed zimą wymaga szczelnego okrycia, ponieważ źle znosi mrozy.
- Budleję Dawida należy sadzić wiosną lub jesienią. Warto wybierać jednoroczne lub dwuletnie rośliny, gdyż najlepiej się przyjmą.
Podlewanie budlei jest niezwykle istotne zwłaszcza podczas suszy. Dzięki temu roślina będzie dłużej kwitnąć. Gdy jej kwiaty już przekwitną, należy je ściąć. Przeprowadzamy też wówczas nawożenie budlei, stosując nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących.
Nie wszystkie rośliny wymagają przycinania, aby poprawnie się rozwijały i obficie kwitły. W niektórych przypadkach podobne działanie jest jednak zalecane. Przycinanie budlei to ważny zabieg pielęgnacyjny, który pozytywnie wpływa na roślinę. Powoduje wydłużenie jej żywotności i sprzyja obfitemu kwitnieniu. Jeśli więc chcemy, by motyli krzew pokrył się kwiatami, a jego pędy zaczęły się od nich uginać, warto zdecydować się nawet na silne cięcie. Nie zaszkodzi to budlei, gdyż należy ona do roślin, które się szybko regenerują.
Cięcie budlei Dawida najczęściej wykonuje się wiosną - przeprowadzanie tego zabiegu zimą czy jesienią nie jest zalecane. Przystępując do pracy, musimy zadbać o odpowiednie narzędzia - w tym przypadku ostry sekator. Warto wybrać na to również odpowiednio pogodny i ciepły dzień. Cięcia powinny być lekko skośne, by nie osadzała się na nich wilgoć. Motyli krzew przycina się nawet o połowę jego wysokości, przy czym nie niżej niż na wysokość 1 metra od ziemi.
W czasie wykonywania cięcia pozbywamy się także starych, martwych czy słabych pędów. Ucinamy je na wysokość 10 cm nad ziemią. Po przeprowadzeniu zabiegu przycinania motyli krzew warto zasilić nawozem azotowym. Można zastosować gotowy nawóz, ale też zdecydować się na kompost lub obornik.
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach