Moja babcia zawsze robiła tak z czosnkiem. Miała największe plony w okolicy
Uprawa czosnku w przydomowym ogródku nie jest skomplikowana. Jeśli jednak chcemy, by główki rośliny były większe i miały mocniejszy smak, to warto zastosować znaną od pokoleń metodę, dzięki której nasze plony będą o wiele bardziej udane. Wystarczy, że zdecydujemy się na tak zwane wiązanie czosnku. Sprawdź, na czym ono polega i jak je przeprowadzić.
Czosnek bardzo często jest uprawiany w ogródkach, ponieważ jest on niezwykle łatwy w pielęgnacji, dzięki czemu bez dużego wysiłku można cieszyć się smakiem i aromatem tej rośliny. Jeżeli jednak chcemy poprawić jakość i ilość naszych zbiorów, to warto zastosować metodę znaną już naszym babciom. Mowa o wiązaniu czosnku. Wyjaśniamy, jak to zrobić i jakie korzyści przynosi stosowanie tego sposobu.
Uprawa czosnku w ogrodzie nie jest skomplikowana, ponieważ jest to roślina, która ma dość niskie wymagania. Jednak musimy zastosować kilka podstawowych zasad, aby móc potem cieszyć się obfitymi plonami.
Czosnek ozimy sadzony jest jesienią, zazwyczaj w październiku, choć niektórzy decydują się na zrobienie tego dopiero w listopadzie. Natomiast czosnek jary sadzony jest wiosną na przełomie marca i kwietnia.
Czosnek najlepiej uprawiać w glebie, która jest żyzna. Możemy w tym celu wzbogacić ją obornikiem albo kompostem. Jeśli chodzi o sadzenie ząbków, to powinniśmy umieszczać je na głębokości 5-8 cm w rzędach, które będą od siebie oddalone o 20-30 cm.
Zbiór czosnku zazwyczaj odbywa się po 120 dniach. Czosnek ozimy dojrzewa w połowie lipca, a jary kilka tygodni później. Chcąc cieszyć się plonami, musimy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin.
Czytaj również: Te kwiaty będą kwitły aż do przymrozków. Wystarczy prosty trik mojej babci
Oprócz podstawowej pielęgnacji warto zwrócić uwagę na starą praktykę rolniczą, jaką jest wiązanie czosnku. Ma ona na celu poprawę jakości zbiorów. Metoda ta polega na związywaniu liści rośliny. Dzięki niej możemy cieszyć się lepszymi plonami, ponieważ przynosi ona poniższe korzyści:
- Przyspieszone dojrzewanie - wiązanie czosnku sprzyja jego wcześniejszemu dojrzewaniu. Jest to szczególnie istotne, gdy uprawiamy go w regionach o krótszym sezonie wegetacyjnym.
- Ochrona przed infekcjami - wiązanie liści pomoże również ochronić czosnek przed różnego rodzaju chorobami, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się zdrowymi plonami.
- Większe oraz trwalsze główki - metoda ta zatrzymuje wzrost liści, co sprawia, że większa ilość substancji odżywczych z gleby trafia do cebulek. W rezultacie jego główki są nie tylko znacznie większe, ale i bardziej wytrzymałe.
- Ułatwienie przechowywania - wiązanie sprawia, że główki czosnku są bardziej zwarte, dzięki czemu łatwiej je przechowywać.
Wiązanie czosnku powinniśmy wykonywać około 10-14 dni przed planowanym zbiorem. Zanim jednak do tego przystąpimy, musimy usunąć najpierw pędy kwiatostanowe, dzięki czemu roślina będzie mogła skupić się na rozwoju główki.
Jeśli chodzi natomiast o sam proces wiązania czosnku, to jest on niezwykle łatwy. Wystarczy, że zbierzemy liście, obkręcimy je wokół siebie i zawiążemy w supeł, tworząc z nich coś, co przypominać będzie koczek.
Zobacz też:
To ostatni moment, by zadbać o magnolie w ogrodzie. Inaczej nie dotrwają do wiosny
Ta roślina przetrwa w każdych warunkach. Idealna dla zapominalskich i zabieganych
Grudnik utonie w kwiatach. Musisz jednak zrobić to do połowy grudnia