Meszki atakują dom i balkon? Posadź tę roślinę, a unikniesz bolesnych ugryzień
Owady mogą znacząco uprzykrzać odpoczynek na balkonie lub tarasie, szczególnie wieczorem. Jednak, aby się ich pozbyć, często wystarczy wysadzić przyjemnie pachnące rośliny, które spodobają się domownikom, a także urozmaicą ekosystem, wspierając pszczoły czy też motyle. Jak można się pozbyć meszek? Wystarczy krzaczek fioletowej rośliny... Uwielbianej przez koty.
Kocimiętka to roślina, którą koty wprost kochają, je przyciąga jak magnes a mnóstwo uporczywych szkodników, które przesiadują na balkonie i tarasie odstrasza. Dodatkowo nie jest trudna w uprawie i ma ładne, drobne fioletowe kwiaty.
Meszki są szczególnie aktywne wieczorem, dlatego też jeśli preferujemy odpoczynek na tarasie lub balkonie po całym dniu, to warto, aby pojawiły się na nim kwiaty, które skutecznie odstraszą chmarę tych uporczywych owadów.
Komary, meszki i kleszcze to najbardziej uporczywe owady, które atakują balkony i tarasy. Jednak kocimiętka jest zdolna odstraszyć je wszystkie. Roślina ta wydziela charakterystyczny zapach, który jest przyjemny dla czworonożnych pupili i nie do zniesienia dla meszek oraz innych owadów. Kocimiętka zawiera nepetalakton, czyli substancję o działaniu odstraszającym, która jest równocześnie w pełni bezpieczna dla ludzi oraz zwierząt domowych.
Dodatkowo jest to naturalny sposób na pozbycie się meszek, bez sięgania po środki chemiczne, które mogą negatywnie wpłynąć na środowisko i czworonożnych pupili. Ponadto kocimiętka sama w sobie jest kwiatem dekoracyjnym, który szybko się rozrasta i ładnie kwitnie, dzięki czemu może tworzyć ozdobne aranżacje zarówno na tarasie, jak i balkonie.
Sprawdź także: Wlewaj do doniczek raz na 2 tygodnie. Petunie utoną w kwiatach
Kocimiętka dobrze rośnie, zarówno bezpośrednio w gruncie, jak i w doniczkach. Dobrze, aby pojemniki miały otwory odpływowe, które ochronią kwiat przed przelaniem i zapewnią lepsze warunki do wzrostu. Kocimiętka uwielbia stanowiska słoneczne, jednak poradzi sobie także w półcieniu. Najlepiej zapewnić się glebę przepuszczalną — do standardowej ziemi można dodać piasek. Roślina wymaga umiarkowanego podlewania — dopiero kiedy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.
Po przekwitnięciu należy ją regularnie przycinać, aby mogła jak najlepiej się rozrastać — to sprzyja większej ilości wydzielanego zapachu, który odstrasza meszki, komary i inne owady. Kocimiętka kwitnie od maja do września. Jest odporna na przymrozki, jednak zimą warto ją okryć.
Zobacz też:
Wygląda egzotycznie, lecz możesz go mieć w ogrodzie. O ten krzew będą pytać wszyscy
Ta choroba może zniszczyć twoje pomidory. Uratuje je 1 prosty oprysk
Wyjmij z kuchennej szafki i zrób nawóz do papryki. Owoce będą duże i soczyste