Reklama
Reklama

Masz hortensje w donicy? Przygotuj się na ten zabieg. W przyszłym roku ci się odwdzięczą

Hortensje można zobaczyć w ogrodach wyjątkowo często. Liściaste, wytrzymałe krzewy wyróżniają się efektownie wyglądającymi kwiatostanami o rozmaitych kształtach – od dużych kul aż po stożki. Hortensje mają również piękną odcień, od bieli, przez błękit aż po róż.

Hortensje najlepiej będą rosnąć na przepuszczalnej glebie z dostępem do rozproszonego światła. Warto unikać sadzenia roślin w miejscach skierowanych na południe. Dotyczy to przede wszystkim takich lokalizacji, gdzie gleba jest bardzo sucha.

Bardzo ważne jest też to, aby nie dopuścić do obumarcia młodych roślin. Są one wyjątkowo narażone na zabójczy, wiosenny mróz. Hortensje nie powinny znajdować się także w okolicy, którą często nawiedzają mocne podmuchy wiatru.

Jaki zabieg wspiera rozwój hortensji w donicy?

Zabieg dotyczy roślin, które znajdują się w doniczkach i zakończyły już kwitnienie. W takiej sytuacji nie trzeba się ich pozbywać, można po prostu przesadzić bezpośrednio do ziemi w ogrodzie. Dzięki temu hortensje w przyszłym roku znowu zakwitną.

Mowa tutaj o przesadzaniu hortensji doniczkowej. Najlepiej zrobić to we wrześniu, kiedy roślinie nie zagrożą niskie temperatury, czy nieodpowiednia wilgotność powietrza. Na stanowisko trzeba wybrać półcieniste miejsce, osłonięte od wiatru i nie w sąsiedztwie dużych drzew.

Jak wykonać przesadzanie hortensji z doniczki do ziemi?

Potem należy wykopać dołek o głębokości odpowiadającej rozmiarom doniczki, a szerokości o dwa razy większej niż jej średnica. Na dnie trzeba potem umieścić warstwę obornika, próchnicy i ziemi kompostowej. W przypadku, gdy ziemia będzie miała wysoki odczyn pH, sprawdzi się zakwaszanie torfem. 

Z kolei, kiedy bryła korzeniowa rośliny będzie zbyt sucha, przyda się jej nawodnienie. W trakcie przesadzania nie można przycinać pędów hortensji, ponieważ w innym przypadku nie zakwitnie w następnym roku. Roślinę trzeba też zabezpieczyć przed zimnem, osłaniając ją warstwą ściółki z kory, liści i słomy.

Jak ochronić przesadzoną hortensję przed mrozami?

Jeśli w okolicy, w której hortensja zostanie przesadzona do ziemi, panują często surowe mrozy, można zdecydować się na solidniejsze zabezpieczenie i otulić roślinę jutowym workiem albo osłoną z agrowłókniny. 

Rozwiązaniem, które umożliwi ochronę hortensji przed mrozem, będzie dopilnowanie, aby gleba wokół hortensji była dobrze nawodniona. Jest to ważne ze względu na to, że wilgotna ziemia lepiej zatrzymuje ciepło niż sucha, co ochroni korzenie przed zamarzaniem.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe