Mało kto wie, jak wyglądają kwiaty kurkumy. Możesz uprawiać je w ogrodzie
Kurkuma kojarzy się przede wszystkim z przyprawą o ostro-słodkim smaku, która nadaje potrawom intensywnie żółty kolor. Warto jednak wiedzieć, że roślinę, z której wykonuje się przyprawę, można z powodzeniem uprawiać w domu. Kwiaty kurkumy są piękne i mogą być wspaniałą ozdobą przestrzeni. Jak uprawiać kurkumę i co warto o niej wiedzieć?
Kurkuma to nie tylko popularna w kuchni przyprawa, lecz również roślina, z której się ją wytwarza. Nazywana jest też ostryżem i należy do rodziny imbirowatych. Jej kwiat przypomina szyszkę i może być wspaniałą ozdobą domu czy balkonu. Uprawa kurkumy nie jest jednak łatwa, ale z pewnością warto się jej podjąć. Jak zadbać o tę tropikalną roślinę?
Kurkuma znana jest również jako ostryż długi. To egzotyczna roślina, pochodząca z południowej Azji — przede wszystkim z Indii. Ma lancetowate liście, które zwykle są intensywnie zielone i miewają fioletowe lub czerwonawe żyłkowanie, co dodaje tylko roślinie dekoracyjności. Kłącze kurkumy jest mięsiste i to właśnie z niego pozyskuje się charakterystyczny, żółty proszek, będący popularną przyprawą.
Kwiaty kurkumy są zwykle ukryte pośród liści i zebrane w kłosy. Przypominają nieco szyszki. Ta niezwykła roślina może być świetną ozdobą przestrzeni. Jest piękna, ale dosyć kapryśna. Warto więc wiedzieć, czego potrzebuje i jak ją poprawnie uprawiać.
Warto wiedzieć, że roślina może trafić do domu, ale również na taras czy balkon — zwłaszcza te umieszczone po wschodniej lub zachodniej stronie. W zasadzie może trafić również do gruntu, choć w naszym kraju zwykle uprawia się ją w doniczce.
Czytaj też: Ćma bukszpanowa żeruje aż do października. W ten sposób szybko ją usuniesz
Kurkuma preferuje stanowisko jasne, ale oświetlone światłem rozproszonym. Nie należy wystawiać jej bezpośrednio na słońce, aby nie doszło do poparzenia jej liści. Jeśli chodzi o podłoże, preferuje ziemię żyzną, kwaśną i bogatą w składniki odżywcze. Potrzebuje wilgotnego powietrza i podłoża — inaczej liście kurkumy zaczną usychać na końcach.
Jeśli w mieszkaniu powietrze jest zbyt suche, zaleca się uprawiać roślinę na podstawce i kamieniach. Doniczka powinna znaleźć się na kamieniach. Wodę zaś wlewamy do podstawki, w której są umieszczone. Parując, wesprze liście rośliny. Kurkuma uwielbia zraszanie. Nie należy jej jednak przelewać.
Jeśli chodzi o nawożenie, warto to robić raz w tygodniu, stosując nawóz do roślin kwitnących. Po okresie kwitnienia liście kurkumy stopniowo zasychają. Warto pamiętać o systematycznym usuwaniu przekwitniętych kwiatów, gdy będą już suche lub zżółknięte. Trzeba także wówczas ograniczyć podlewanie rośliny.
Zobacz też:
Gwiazda betlejemska nie musi być czerwona. Te odmiany kwitną na biało
Rozpuść w konewce i podlej zamiokulkasa. Nie zliczysz nowych liści
Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? To najczęstsza przyczyna