Reklama
Reklama

Ma minimalistyczny wygląd i niewielkie wymagania. Sprawdź, jak uprawiać Lucky Bamboo

Dracenę Sandera, inaczej nazywamy Lucky Bamboo, co oznacza "drzewko szczęścia". Roślina ta w Chinach jest symbolem bogactwa i pomyślności. Możemy uprawiać ją zarówno w doniczce, jak i w naczyniu z wodą. Sprawdź najważniejsze informacje o pielęgnacji tego pięknego kwiatu.

Dracena Sandera ma sztywną, jasnozieloną łodygę, podzieloną na fragmenty, przypominającą bambus. Jej liście są podłużne, na końcach zaostrzone i lekko przewieszone. Najczęściej mają zieloną barwę, choć można spotkać odmiany z obrzeżeniem żółtozielonym lub białym. O czym należy pamiętać podczas uprawy tej rośliny? 

Lucky Bamboo - stanowisko, podlewanie, zraszanie, nawożenie, przycinanie

Lucky Bamboo, podobnie jak każda roślina, potrzebuje odpowiednich warunków do prawidłowego wzrostu. Jakie ma wymagania pielęgnacyjne?

  • Stanowisko

Dracena Sandera najlepiej rośnie w jasnym miejscu z rozproszonym światłem. W pełnym słońcu jej liście mogą ulec poparzeniu, a łodygi zżółknąć. Z kolei w cieniu roślina gubi liście, a na jej pędach brakuje nowych przyrostów, stare stają się wyciągnięte. 

Optymalna temperatura do uprawy rośliny to 18-24 stopni Celsjusza. Lucky Bamboo nie toleruje upałów, temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza oraz przeciągów. 

  • Podlewanie i zraszanie

Dracenę Sandera podlewamy przegotowaną, odstaną wodą z kranu lub niegazowaną z butelki. Jej liście warto zraszać miękką wodą lub umieścić kwiat obok nawilżacza powietrza. Możemy też ustawić roślinę w doniczce na podstawce z keramzytem zanurzonym w wodzie, jednak tak, aby dno naczynia nie dotykało wody. Pamiętajmy o przecieraniu liści z kurzu wilgotną ściereczką, natomiast nie stosujmy preparatów nabłyszczających. 

  • Nawożenie

Lucky Bamboo nawozimy nawozem dla roślin doniczkowych lub do upraw hydroponicznych. Wystarczy kropla preparatu do wody, a do tych uprawianych w ziemi 1/10 dawki na 2 tygodnie. 

  • Przycinanie

Przycinamy pędy boczne rośliny o 1-2 cm nad miejscem, w którym pojawiają się liście. Następnie smarujemy punkt przycięcia ciekłą, ostudzoną parafiną. 

  • Rozmnażanie

Lucky Bamboo rozmnażamy z pędów wierzchołkowych albo fragmentów łodygi, które mają długość 8 cm z pędami. Ukorzeniamy je wiosną w wilgotnym środowisku, gdzie temperatura gleby bądź wody wynosi 24 stopnie Celsjusza. 

Uprawa Lucky Bamboo w ziemi

Lucky Bamboo w doniczce uprawiamy na przepuszczalnym i uniwersalnym podłożu do roślin doniczkowych. Możemy też użyć specjalistycznej ziemi. Dno doniczki musi mieć otwór odpływowy i warstwę drenażową

Ziemia draceny musi być stale wilgotna. W okresie spoczynku można podlewać ją rzadziej. Roślina nie lubi zarówno przesuszenia, jak i nadmiaru wody zalegającej w podstawce. 

Uprawa Lucky Bamboo w wodzie

Lucky Bamboo uprawiamy w odstanej i przefiltrowanej wodzie. Korzenie rośliny muszą znaleźć się pod wodą, którą wymieniamy co tydzień. Naczynie należy umyć, a korzenie przepłukać. 

Dracenę Sandera możemy także uprawiać w pojemniku z hydrożelem. Przed przeniesieniem rośliny z wody do ziemi, powinniśmy odciąć fragment łodygi. W ten sposób ukorzeniamy go w wodzie i przenosimy do gleby.

Zobacz też:

Te nowalijki wyhodujesz na parapecie. Możesz sporo zaoszczędzić

Drzewka w ogrodzie nie chcą rosnąć? Zastosuj metodę ogrodnika, nim zmarnieją

Chcesz uprawiać warzywa bez chwastów? Ta metoda jest idealna dla ciebie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin