Reklama
Reklama

Liście zamiokulkasa żółkną? Ta odżywka postawi go na nogi

Zamiokulkas jest popularną rośliną doniczkową, która gości w wielu domach. Jego znakiem rozpoznawczym są zdecydowanie zielone, mięsiste liście. Roślinie tej niewiele trzeba do szczęścia, jednak z czasem charakterystyczna zielona część może żółknąć. Wykonaj tę domową odżywkę, a przywrócisz zamiokulkasowi dawny, zdrowy wygląd.

Zamiokulkas potrafi dzielnie znosić przesuszenie czy niewielką ilość światła słonecznego. Braki w składnikach odżywczych mogą za to doprowadzić do żółknięcia jego liści. Remedium na taki stan rzeczy okazuje się, że jest domowa odżywka z czosnku.

Jak przygotować odżywkę z czosnku do zamiokulkasa?

Czosnek jest idealnym warzywem do wykonania domowej odżywki do zżółkniętego zamiokulkasa. Jest tani, ale pewnie i tak masz go w domu, jest pełen składników odżywczych i jest na tyle delikatny, aby móc go zastosować nawet jesienią lub zimą.

Wykonanie nawozu rozpoczynamy od przygotowania wody, którą należy zagotować i zostawić do wystygnięcia. Trzy ząbki czosnku zgniatamy i drobno siekamy. Warzywo wrzucamy do pojemnika i zalewamy litrem wody. Całość mieszamy i odstawiamy pod przykryciem z gazy na kilka godzin.

Po odczekanym czasie odżywka do zamiokulkasa jest już gotowa do użycia. Czosnek można odcedzić od mikstury za pomocą sitka lub gazy, jednak nie jest to konieczne. Nawóz należy używać do podlewania nie częściej niż raz na trzy tygodnie.

Czytaj także: Domowa odżywka do zamiokulkasa. Wypuści nowe, bujne liście

Co daje zastosowanie odżywki z czosnku do zamiokulkasa?

Czosnek jest warzywem bogatym w mikro- i makroskładniki niezbędne do prawidłowego rozwoju zamiokulkasa. Wykonany nawóz dostarczy więc potasu, magnezu, chromu, selenu, żelaza oraz miedzi. Pozytywnie to wpłynie na wzrost rośliny, a także jej odporność.

Co więcej, odżywka z czosnku posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Dodatkowo będzie chronić zamiokulkasa przed atakiem chorób, drobnoustrojów oraz pasożytów. Zapobiegnie rozwijaniu się pleśni i wszelkich grzybów przy roślinie.

W efekcie zamiokulkas po odżywieniu nawozem z czosnku odzyska dawny wygląd. Wcześniej żółte liście zazielenią się na nowo. Łodygi staną się znów jędrne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli nie zużyjemy całego nawozu do podlewania zamiokulkasa, można go wykorzystać do odżywienia także innych roślin doniczkowych, które znajdują się u nas w domu.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin