Reklama
Reklama

Liście ogórka żółkną? Wystarczy specyfik z apteki za kilka złotych

Ogórki z przydomowego ogródka to zdrowa alternatywa dla sklepowych warzyw. Kluczowym elementem uprawy jest odpowiednia pielęgnacja. Trzymając się kilku zasad, można uniknąć problemów takich jak na przykład żółknięcie liści. Co jednak zrobić, gdy już do tego doszło? W jaki sposób uratować marniejące ogórki?

Żeby ogórki były zielone, chrupiące i duże, trzeba im zapewnić żyzną glebę i stały dostęp do wilgoci. W innym przypadku nie należy oczekiwać, że warzywo wyrośnie na zdrowe i smaczne. Pojawią się też inne problemy.

Ogrodnicy często zmagają się z żółknięciem ogórków. Powodem może być właśnie niedobór wody, składników odżywczych lub kwiaty, które nie zostały w pełni zapylone. Efekt to pojawienie się w hodowli kilku zżółkniętych warzyw.

Dlaczego liście ogórków żółkną?

Ogórki są wrażliwe na różne choroby. Liście, które żółkną, są jednym z objawów tego, że warzywo zostało zaatakowane przez szkodliwe drobnoustroje. To efekt najczęściej:

  • nadmiernego lub rzadkiego podlewania,
  • wyjałowionej gleby,
  • niedostatecznego nawożenia,
  • niedoboru potasu lub słońca,
  • uszkodzenia korzeni w trakcie przesadzania roślin. 

Jak rozwiązać problem z żółknącymi liśćmi ogórków?

Pomocą w usunięciu problemu będzie woda utleniona. Specyfik można nabyć w aptece już za kilka złotych. Płacąc niedużo, można oszczędzić sobie nerwów i czasu na szukanie lepszych sposobów. 

Z nadtlenku wodoru należy wykonać oprysk, zachowując proporcje 1 litr wody na 20 ml roztworu 3-procentowego. Odżywka zwiększa odporność warzywa. Wpłynie też pozytywnie na wzmocnienie korzeni, przyspieszy wzrost i natleni glebę. Roztwór ze zwykłej i utlenionej wody można stosować raz na tydzień.

Jak dbać o ogórki, żeby dobrze się rozwijały?

Żeby ogórki rozwijały się w dynamicznym tempie, trzeba umieścić je w lokalizacji osłoniętej od wiatru i wystawionej na działanie słońca. Natomiast gleba powinna być żyzna i próchnicza. 

Można dodatkowo stosować obornik zmieszany z ziemią. To wszystko trzeba uzupełnić o regularne podlewanie wraz z okresowymi opryskami z preparatów ekologicznych przeciw chorobom i szkodnikom.

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin | warzywniak