Reklama
Reklama

Liście draceny oklapły? Działaj szybko, a zdążysz ją uratować

Dracena to popularna roślina doniczkowa, wyróżniająca się wąskimi liśćmi. Występuje w wielu odmianach i nie jest szczególnie wymagająca. Jeśli jednak coś jej dolega, można to dostrzec odpowiednio wcześnie i zareagować. Co zrobić, gdy jej liście zaczynają opadać? Doradzamy, jak uratować dracenę.

Niekiedy rośliny dają bardzo niewyraźne sygnały, że coś im dolega. Są ledwo dostrzegalne gołym okiem, co niestety prowadzi do późnego rozpoznania przyczyny i podjęcia stosownych działań. Jedną z takich roślin jest dracena, która przed poważną zmianą wyglądu odpowiednio wcześniej sygnalizuje, iż coś niedobrego dzieje się w jej bryle korzeniowej. Jak rozpoznać ten moment i co wówczas zrobić?

Liście draceny opadają? Oto możliwe powody

Dracena wydaje się rośliną o niewielkich wymaganiach, przez co cieszy się dużą popularnością. To roślina ciepłolubna, lubiąca dobrze oświetlone, jasne stanowiska. Powinna jednak być oświetlona światłem rozproszonym. Dobrze znosi suche powietrze i nie przeszkadza jej przypadkowe opóźnienie w podlewaniu. W dodatku poprawia jakość powietrza w swoim otoczeniu, neutralizując zanieczyszczenia i absorbując szkodliwe związki.

Jeśli jednak na wierzchołkach liście zaczynają zwisać i mdleć, nie oznacza to wcale, że dracena ma za sucho. Powód może być zupełnie inny — gnicie korzeni, a nawet atak ziemiórek. Należy przeciąć kawałek pędu, na którym zwisają listki, a jeśli jego środek będzie zgniłozielony, to oznaka, że korzenie na dole gniją. To sygnał, że roślina wymaga przesadzenia. Przy okazji należy sprawdzić, czy nie zaatakowały jej ziemiórki — małe, ciemne szkodniki, które mimo niewielkich rozmiarów mogą poczynić wielkie szkody w uprawach.

Czytaj też: Bazie postoją w wazonie przez wiele tygodni, jeśli nie popełnisz popularnego błędu 

Błędy przy uprawie draceny. Tego się wystrzegaj

Przyczyną gnicia korzeni draceny najczęściej jest przelanie lub zły wybór doniczek, w których po prostu zalega woda. Ważne jest, aby dno doniczki zostało wyłożone warstwą drenażową. Trzeba jednak odpowiednio wyłożyć dno keramzytem lub perlitem - inaczej nie spełnią one swojej funkcji.

Niektórzy trzymają draceny w miejscach, w których są narażone na bezpośrednie nasłonecznienie. To błąd - jedyną odmianą, odporną na intensywne słońce jest Dracena marginata, która jednocześnie może trafić na balkon na kilka letnich miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że jeśli końcówki liści tej rośliny zaczną wysychać, trzeba ponownie wnieść ją do domu - przynajmniej na kilka dni. Reagujmy szybko, aby nie dopuścić do nadmiernego wysuszenia draceny. 

Zobacz też:

Nigdy nie sadź ich obok ogórków. Zniszczą twoje plony szybciej, niż się spodziewasz

Chcesz, żeby twoje bratki kwitły jak najdłużej? Koniecznie podlej je tą odżywką

Żółte plamy na trawniku spędzają ci sen z powiek? Winny jest ten błąd w pielęgnacji

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe