Reklama
Reklama

Liście borówki amerykańskiej zżółkły? Ogrodnik wyjaśnia przyczynę

Borówka amerykańska uprawiana jest w wielu ogrodach. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to roślina o smacznych i obfitych plonach, która w teorii nie jest trudna w uprawie. Zdarza się jednak, że w maju zauważamy problem, jakim jest zmiana koloru liści borówki. Sprawdź, o czym ona świadczy oraz jakie kroki podjąć, aby uratować swój krzew.

Wielu ogrodników w maju napotyka problem, jakim jest zmiana koloru liści borówki amerykańskiej. Może to wynikać z kilku powodów, więc warto je poznać, aby wiedzieć, z czym dokładnie się zmagamy i móc podjąć działania, które poprawią kondycję naszej rośliny. Podpowiadamy, co sprawia, że liście borówki żółkną lub czerwienią się i jak sobie z tym radzić.

Co oznacza przebarwianie się liści borówki? O tym może świadczyć ich żółknięcie lub czerwienienie

Często w maju możemy zaobserwować żółknięcie lub czerwienienie liści borówki. Czasem wynika to ze zbyt niskich temperatur, które mogły uszkodzić młode przyrosty rośliny. Zdarza się również, że taka sytuacja jest wynikiem niedoborów składników pokarmowych.

Dotyczy to w szczególności azotu, żelaza oraz magnezu. W przypadku, gdy zauważymy, że starsze liście borówki żółkną, a wzrost rośliny wyraźnie zahamowuje, to znak, że borówce brakuje azotu. Z kolei chloroza młodych liści, ich blaknięcie, ale zachowanie zielonych nerwów, to sygnał dla nas, że borówka nie otrzymuje odpowiednich ilości żelaza. Natomiast brak magnezu objawia się czerwienieniem starszych liści od brzegów.

Co jeszcze sprawia, że liście borówki zmieniają kolor? To częsta przyczyna

Inną przyczyną żółknięcia lub czerwienienia liści borówki mogą być także błędy pielęgnacyjne. Istotną pomyłką jest umieszczenie roślin w nieprawidłowym podłożu. Musimy bowiem pamiętać, że borówka amerykańska to okaz, który potrzebuje gleby o pH 3,5-4,5. Wobec tego, gdy podłoże będzie zbyt zasadowe, to korzenie nie będą w stanie pobierać składników pokarmowych, nawet jeżeli są one obecne w podłożu.

Wobec tego musimy odpowiednio zatroszczyć się o naszą roślinę. Dobrym rozwiązaniem jest ściółkowanie borówki amerykańskiej kwaśnym torfem, aby utrzymać odpowiednie pH gleby. Pamiętajmy także o regularnym podlewaniu krzewów, ponieważ słońce w maju szybko przesusza ziemię, a borówki słyną z tego, że mają płytki system korzeniowy i są niezwykle wrażliwe na niedobory wody.

Czytaj również: Bratki będą kwitły całe lato. Wystarczy, że poczęstujesz je tym

Co zrobić, aby uratować borówkę? To prostsze niż myślisz

Widząc zmiany koloru liści borówki, należy podjąć odpowiednie działania i nie zwlekać z ratowaniem naszego krzewu. Pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest sprawdzenie pH gleby, używając do tego prostego kwasomierza. W przypadku, gdy odczyn okaże się być zbyt wysoki, powinniśmy zakwasić podłoże.

Kolejnym krokiem jest zastosowanie nawozu dla borówek, który będzie obfitował w azot oraz inne mikroelementy. Pamiętajmy jednak, aby nie sięgać po preparaty mineralne o wysokim stężeniu, ponieważ borówka amerykańska jest rośliną wrażliwą na przenawożenie. Oczywiście musimy także zadbać o odpowiednią pielęgnację rośliny i jej regularne nawadnianie.

Zobacz też:

Masz balkon skierowany na południe? Ta roślina uwielbia mocne nasłonecznienie

Nazywają je kwiatami miłości i bogactwa. Są łatwe w uprawie i obłędnie pachną

Dzięki temu pomidory dojrzeją szybciej. Zbierzesz plony wcześniej, niż sąsiedzi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: krzewy | uprawa roślin | pielęgnacja roślin