„Kwiat wampir” w twojej sypialni? Lepiej go unikaj, jeśli jesteś mężczyzną
Uprawianie kwiatów wewnątrz domu to dobry sposób na to, żeby zapewnić dobrą jakość powietrza na co dzień. Wiele osób decyduje się też na dodanie roślin do aranżacji swojej sypialni. Kwiaty upiększają wystrój i dodatkowo pozytywnie wpływają na sen. Jednak nie każda odmiana sprzyja wypoczynkowi.
Sen od zawsze odgrywa kluczową rolę w kontekście zdrowia organizmu oraz dobrego samopoczucia. Jest tak ważny, że jego zaburzenia mogą doprowadzić nawet do stanu porównywalnego z bycia pod wpływem alkoholu. Dlatego tak dużo uwagi jest przykładanej do efektywnego wypoczynku.
Niektórzy ludzie ze względu na jakość swojego snu umieszczają w sypialniach roślinki. Co prawda w trakcie dnia wydychają one dużo powietrza, ale w nocy wydychają dwutlenek węgla. Generują znacznie mniej C02 w porównaniu z człowiekiem (125 ml/ 1h – 15-30 l/ 1h) i trzeba byłoby zrobić w sypialni prawdziwą dżunglę, żeby rzeczywiście mieć problem z oddychaniem. Dlaczego w takim razie nie warto mieć koło siebie pewnej rośliny podczas snu?
Domowy zakaz umieszczania poszczególnych okazów w sypialni powinien obejmować tzw. kwiat wampira. Ta tajemnicza nazwa dotyczy fiołka afrykańskiego. To kompaktowa roślina wydająca piękne kwiaty w kolorze od fioletowego, poprzez niebieski, róż i czerwień aż po biel.
Fiołek afrykański urzeka swoim wyglądem ze względu na bujną rozetę futrzastych liści. Odpowiednio uprawiana roślina cieszy oko i kwitnie nieprzerwanie nawet przez wiele miesięcy. Skoro jest taka urocza i nieduża, to dlaczego według niektórych nie powinno się jej umieszczać w sypialni?
Ze względu na to, że "kwiat wampira" symbolizuje kobiecą energię, w niektórych społecznościach panuje przeświadczenie, że może "wysysać" z mężczyzn ich pewność siebie i doprowadzać nawet do kłótni w domu. Roślina ma też negatywnie wpływać na jakość odpoczynku.
Jednak oprócz tego, nie brakuje licznych argumentów "za", które wiele osób i tak skłaniają do umieszczania rośliny w swoich sypialniach. Zalety rośliny są podkreślane szczególnie w kulturze afrykańskiej związanej z terenami, z których pochodzi kwiat.
Wampir to istota demoniczna, która budzi grozę ze względu na to, że pije krew ludzi. Postać o tej charakterystyce pojawia się w wielu wierzeniach ludowych. Występuje też w literaturze. Najpopularniejszym wampirem jest Drakula z powieści autorstwa Brama Stokera. Dlaczego taki przydomek nadano niepozornemu fiołkowi afrykańskiemu?
Saintpaulia, bo tak brzmi botaniczna nazwa rośliny, zalicza się do rodziny Gesneriaceae. Pochodzi z Tanzanii oraz wschodnich terenów Afryki. Symboliczne i duchowe znaczenie kwiatu wywodzi się właśnie stamtąd. Według autochtonicznych wierzeń, fiołek afrykański jest przyczyną szczęścia, obfitości i powodzenia w miłości.
Dlatego piękne kwiaty Saintpaulia występują często w sztuce i literaturze jako symbol nadziei, wytrwałości, a także odporności w obliczu przeciwności losu. Fiołek afrykański jest też kojarzony z kobiecością i macierzyństwem. W niektórych afrykańskich plemionach wręczano roślinę jako prezent dla nowych matek, co miało ułatwić pielęgnację dziecka i uwydatnić opiekuńczość mam.
Zobacz też:
Kup w aptece i podlej monsterę. Nie zliczysz nowych liści
Skrzydłokwiat źle znosi sezon grzewczy? Wrzuć to do doniczki
Te warzywa możesz uprawiać na balkonie zimą. Niestraszny im mróz i śnieg