Kurier przyniósł paczkę? Zamiast wyrzucać karton, wynieś go do ogrodu
Piętrzące się w domu odpady staramy się segregować, ale można je wykorzystać w ogrodzie. Mowa tu nie tylko o śmieciach typu bio - w ogrodzie możesz śmiało wykorzystać kartony. Wielu z nas ma ich sporo, zostają po zakupach i zazwyczaj lądują w pojemniku na papier. To ekologiczny i ekonomiczny sposób na recykling połączony z ochroną roślin. Stosując go, oszczędzisz sobie płacenia za kupne materiały do ściółkowania.
Do ściółkowania zazwyczaj wykorzystujemy agrowłókninę, korę, słomę czy kamyki. Zamiast kupować tego typu materiały w sklepach ogrodniczych, możesz wykorzystać zalegające w twoim domu odpady. Kartony świetnie nadają się na ściółkę w ogrodzie, ponieważ świetnie ograniczają rozwój chwastów. Doskonale utrzymują też wilgoć w glebie, a ulegając rozkładowi, wzbogacają podłoże w potrzebne roślinom składniki organiczne.
Dodatkowo celuloza jest przysmakiem dżdżownic, papier podziała na nie jak wabik, a wtedy spulchnią one glebę i poprawią jej strukturę. Przy okazji ograniczamy ilość wyrzucanych śmieci. Ściółka z kartonu spełnia więc wiele pożytecznych funkcji, a przy okazji pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy.
Kartony do ściółkowania ogrodu powinny być pozbawione nadruków, a także wszelkiego rodzaju kleju czy sztucznych dodatków. Zanim więc wykorzystasz je, by pomóc swoim uprawom, dokładnie usuń z ich powierzchni wszelkie taśmy, folię, zszywki czy etykiety. Do wykorzystania w ogrodzie nie nadają się pudełka po sokach czy mleku oraz wszelkie inne pokryte folią lub woskiem.
Ściółkowanie kartonem jest wyjątkowo proste, wystarczy rozłożyć jego arkusze na glebie wokół roślin. Powinny one zachodzić na siebie “na zakładkę". Wcześniej warto odchwaścić ziemię i usunąć z niej kamienie. Jeśli obawiasz się, że może porwać je wiatr, możesz delikatnie przysypać je ziemią lub położyć na nich kamyki.
Czytaj też: Gdzie wyrzucasz pojemniki po jajkach? Niby proste, a jednak łatwo o błąd
Ściółkowanie kartonem możesz wykorzystać zarówno w ogrodzie, jak i w szklarni czy tunelu foliowym. Doskonale sprawdzi się rozłożony między grządkami warzywnymi, możesz nim również ściółkować glebę wokół drzew czy krzewów. Dobrym pomysłem jest rozłożenie kartonów na grządkach, z których zebraliśmy już warzywa. Ograniczy to rozwój chwastów, które mogłyby się przenosić na inne części ogrodu, a także wzbogaci glebę przed kolejnymi uprawami. Będzie to naturalna bariera zapobiegająca wypłukiwaniu cennych składników z podłoża.
Zobacz też:
Od lat sadzę tylko te ogórki. Są najsmaczniejsze i odporne na choroby
To te szkodniki najczęściej atakują storczyka. Sprawdź, jak się ich pozbyć
Te warzywa możesz uprawiać na balkonie. Są łatwe w pielęgnacji i nie wymagają dużo miejsca