Reklama
Reklama

Kupujesz wrzosy? Zwróć uwagę na te rzeczy, jeśli nie chcesz, żeby uschły

Chcesz, żeby twój zielony ogród zamienił się w fioletowy dywan kwiatów? Jeśli tak, to koniecznie posadź wrzosy, które wspaniale zdobią rabaty nawet przez wiele miesięcy. Musisz jednak kupić dobre jakościowo rośliny. Sprawdź, na jakie rzeczy zwracać uwagę podczas zakupu.

Wrzosy to jesienne rośliny, zachwycające delikatnymi, fioletowymi kwiatkami i liśćmi przybierającymi różne odcienie. To właśnie one pozwalają zachować tym okazom urok poza sezonem kwitnienia. Dla niektórych osób ich zakup to nie lada wyzwanie. Podpowiadamy, jakie wrzosy wybrać

Na jakie rzeczy zwracać uwagę podczas zakupu wrzosów?

Na pierwszy rzut oka wszystkie wrzosy wyglądają niemal identycznie. Istnieją jednak pewne cechy charakterystyczne dla zdrowych wrzosów. Na co zatem zwrócić uwagę podczas zakupu?

  • Liście

Nie wybierajmy tych usychających, mających żółtą albo brązową barwę. Mogą one świadczyć o niedoborze składników odżywczych, chorobach bądź złej pielęgnacji. 

  • Pokrój

Wybierajmy zdrowe krzewinki o zwartej formie, natomiast unikajmy zakupu tych za bardzo rozgałęzionych i wyciągniętych

  • Kwiaty

Najlepiej kupić wrzosy z zamkniętymi pąkami, ponieważ to one będą cieszyć najdłużej nasze oko. Z kolei te z przekwitniętymi kwiatostanami szybko uschną

  • Korzenie

Zdrowe korzenie mają jasną barwę i nie są splątane. Poza tym nie mogą być zbyt ściśnięte w doniczce. 

  • Warunki uprawy

Zwróćmy uwagę, jak wrzosy są przechowywane w sklepie. Nie wybierajmy tych trzymanych w wilgotnym albo suchym miejscu. Mokra ziemia powoduje gnicie korzeni, a za sucha przyczynia się do szybszej utraty liści. 

Jak zadbać o wrzosy po zakupie? Najważniejsze zasady

Nie tylko zakup dobrych jakościowo wrzosów jest ważny. Po nim musimy odpowiednio zadbać o rośliny, aby jak najdłużej zdobiły ogród

W pierwszej kolejności należy przygotować ziemię pod te kwiaty. Polecamy wymieszać ją z torfem albo specjalną glebą dla roślin kwasolubnych

W trakcie sadzenie zachowajmy 20-30 cm odległości między roślinami. Taka przestrzeń pozwoli na swobodny rozrost i stworzenie zwartych kobierców.

Po posadzeniu dbajmy o odpowiednią wilgotność podłoża. Podlewajmy wrzosy regularnie, szczególnie podczas suchej jesieni. Możemy też rozłożyć warstwę ściółki w celu zatrzymania wilgoci. 

Zobacz też:

Nie przegap terminu sadzenia astrów. W tej części ogrodu przyjmą się najlepiej

Planujesz przesadzanie drzewek owocowych? Ogrodnik wskazuje termin

Kasztanowiec w ogrodzie marnieje? W ten sposób możesz go uratować

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | kwiaty