Koniecznie przynieś ze spaceru z lasu. Zdziwisz się, ile mają zastosowań
Spacerując po lesie i poszukując grzybów, nazbieraj dodatkowo trochę szyszek. Możesz wykorzystać je później w ogrodzie. Nie tylko stanowią jego piękną ozdobę, ale również wspierają ekosystem. Sprawdź, jak praktycznie używać szyszek.
Wiele osób traktuje szyszki jako jesienną ozdobę ogrodu, ale też tarasu czy balkonu. Mało kto jednak wie, że można zrobić z nich naturalną ściółkę i nie tylko. Przedstawiamy wszystkie zastosowania szyszek w ogrodnictwie.
Z szyszek warto zrobić ściółkę, ponieważ utrzymują wilgoć w glebie, ograniczając parowanie wody z podłoża. Właśnie dlatego możemy nieco rzadziej podlewać rośliny.
Oprócz tego stanowią ochronę dla korzeni roślin przed nagłymi zmianami temperatur. Jest to ważne, szczególnie w trakcie zimy, gdzie te delikatne części są narażone na mrozy.
Szyszki rozkładają się w wolnym tempie, dlatego przez długi czas nie musimy uzupełniać warstwy ściółki. Dzięki nim podłoże zostaje wzbogacone w materię organiczną, poprawiającą jego strukturę i zdrowie, sprzyjającą rozwojowi roślin.
Przez taką naturalną ściółkę chwasty nie mają szans na przebicie. Właśnie dlatego ogród wygląda estetycznie, a okazy nie muszą konkurować z niechcianymi roślinami o wodę i składniki odżywcze.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak wykorzystać łupiny z cebuli w ogrodzie? Zrobisz z nich oprysk, nawóz do roślin i ściółkę
Szyszki sprawdzą się jako ściółka dla wielu roślin, a zwłaszcza dla tych preferujących dobrze przepuszczalną, lekko kwaśną ziemię.
Jakie rośliny można ściółkować szyszkami? Oto lista:
- iglaki (sosny, świerki, jałowce, cisy);
- hortensje;
- rododendrony i azalie;
- borówki i żurawiny;
- róże.
Szyszki nadają się do kompostu, mimo że ulegają powolnemu rozkładowi. Możemy jednak nieco przyspieszyć ten proces poprzez np. rozdrobnienie ich za pomocą sekatora czy kosiarki.
Szyszki w kompoście stanowią brązowy składnik, bogaty w węgiel, co równoważy zielone elementy tj. świeżo ścięta trawa czy resztki kuchenne, zawierające azot. Wspomagają zatem rozwój pożytecznych mikroorganizmów i sam proces kompostowania.
W ogrodzie możemy też używać ich jako naturalnych poidełek dla ptaków i owadów. Musimy jedynie umieścić je w płytkim naczyniu z wodą.
Zobacz też:
Petunie mogą kwitnąć nawet zimą. Wystarczy ten prosty krok
Zamiast wyrzucać, połóż na dnie doniczki ze skrzydłokwiatem. Nie zliczysz nowych liści
Słyszałeś, że te rośliny nadają się do łazienki bez okna? Nie daj się nabrać