Reklama
Reklama

Koniecznie posadź w ogrodzie. Ma małe wymagania, a kwitnie obłędnie

Nasz ogród może zamienić się w prawdziwy kwietny dywan, jeśli tylko zdecydujemy się na uprawę pewnej popularnej rośliny, która nie tylko nie ma dużych wymagań, ale i pięknie rozkwita. Mowa o barwinku pospolitym, który radzi sobie w warunkach, które dla wielu roślin są zbyt trudne. W dodatku stanowi on piękną ozdobę ogrodu. Sprawdź, jak go uprawiać.

Barwinek to roślina, która może całkowicie odmienić nasz ogród. Bardzo szybko się rozrasta, pięknie kwitnie i radzi sobie w praktycznie każdych warunkach. Co więcej, aby cieszyć się jej urokiem, wcale nie musimy wkładać wiele wysiłku w jej uprawę. Podpowiadamy, jak dbać o barwinka, aby nasz ogród utonął w kwiatach.

Co warto wiedzieć o barwinku? To wyjątkowa roślina

Barwinek pospolity określany jest także barwinek mniejszym. To okaz należący do grupy roślin o charakterze okrywowym, więc je on zdolny do bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się na dużej powierzchni. Co więcej, świetnie wzrasta on na różnych obszarach, m.in. na rabatach, skalniakach lub w miejscach, w którym inne rośliny nie dałyby rady przetrwać.

Cechują go płożące się pędy z kwiatostanami, które mogą osiągać długość do 1 metra. Natomiast wysokość barwinka nie przekracza 25 cm. Rosnąc, tworzy on gęstą darń, dzięki czemu, gdy już rozkwita, przypomina kolorowy, naturalny dywan.

Barwinek ma także specyficzne, skórzaste liście o eliptycznym kształcie i ciemnozielonej barwie. Mają one długość 5 cm. Jednak prawdziwą ozdobą tej rośliny są piękne kwiaty o barwie niebieskiej, czasem wpadającej w fioletowy odcień. Pojawiają się one już od połowy kwietnia do końca maja, a później barwinek przechodzi powtórne kwitnienie na przełomie sierpnia i września.

Gdzie i kiedy sadzić barwinka? Zatroszcz się o ten aspekt

Barwinek słynie z tego, że nie wymaga szczególnej opieki i świetnie radzi sobie w naszym klimacie. Roślinę tę należy sadzić wczesną wiosną lub jesienią. Musimy jednak znaleźć jej odpowiednie miejsce, aby mogła się prawidłowo rozwijać. Barwinek najlepiej będzie zakwitał w glebie przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej oraz żyznej.

Oprócz tego odnajdzie się on w półcieniu oraz w cieniu. W dodatku barwinek może być także sadzony w pełnym słońcu, tylko musimy wtedy pamiętać o tym, że będzie on potrzebował większej ilości wody. Istotne jest również to, że odmiany wielobarwnych liści tego okazu, najlepiej będą czuły się na stanowiskach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych.

Czytaj również: Bratki będą kwitły całe lato. Wystarczy, że poczęstujesz je tym

Jak dbać o barwinka? O tym musisz pamiętać

Pielęgnacja barwinka nie należy do najtrudniejszych, co sprawia, że wiele osób decyduje się na uprawę tej rośliny. Jest to okaz wieloletni, który jest odporny na różnego rodzaju warunki. Musimy jednak zapewnić mu pewne podstawy, aby mógł pięknie zakwitać.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że barwinek jest rośliną niewrażliwą na brak wody, ale w momencie gdy mamy do czynienia z długotrwałą suszą, to potrzebuje on umiarkowanego podlewania. Należy jednak nawadniać go tak, by ziemia nie była zbyt mokra, ponieważ doprowadzi to do gnicia korzeni. W przypadku, gdy uprawiamy barwinka w miejscu cienistym, będzie potrzebował on znacznie mniejszych ilości wody.

Istotne jest również to, że roślina ta lubi cięcie, które warto przeprowadzać, aby nadać kształt roślinie lub ograniczyć jej rozrost. Najlepszym momentem na wykonanie tego zabiegu jest wczesna wiosna, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. Inną możliwością jest przycinanie barwinka po kwitnieniu, dzięki czemu zachęcimy go do zagęszczenia.

Zobacz też:

Zamiast do sałatki, wlej trochę do pnia drzewa. Pozbędziesz się go bez koparki

To ostatni moment. Posadź to koło truskawek, a będą duże i słodkie

Nie wyrzucaj ich z ogrodu. Wyjedzą mszyce, ani się obejrzysz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin | pielęgnacja roślin