Reklama
Reklama

Kiedy wykopać krokusy z ogrodu? Przeczytaj, zanim się pospieszysz

Krokusy to jedne z pierwszych zwiastunów wiosny, które zachwycają barwnymi kwiatami. W dodatku są to rośliny wyjątkowo proste w uprawie, w naturze radzą sobie bez ingerencji człowieka. Jednak nasze ogródki mają ograniczoną przestrzeń, a wykopywanie krokusów pomoże w ich corocznym kwitnieniu i zapobiegnie chorobom. Nie warto się z tym spieszyć – sprawdź, kiedy i jak najlepiej przeprowadzić ten zabieg.

Czy ile czasu wykopywać krokusy?  

Krokusy to rośliny cebulowe, które mogą rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat. Nie zawsze konieczne jest ich wykopywanie, ale są sytuacje, w których warto to zrobić. Zbytnie zagęszczenie cebulek ogranicza ich wzrost i kwitnienie. Jeśli więc widzisz, że twoje krokusy wydają mniejsze kwiaty, oznacza to, że warto je wykopać. W ten sposób nie tylko przyczynisz się do ich obfitszego kwitnienia, ale zapobiegniesz przenoszeniu się chorób.  

Jeśli chcesz rozmnożyć krokusy lub zmienić miejsce ich uprawy, również musisz zacząć od ich wykopania. Zmiana miejsca krokusowej rabaty często jest konieczna, gdy gleba, w której rosną jest zbyt wilgotna i istnieje ryzyko gnicia cebulek. Standardowo krokusy przesadzamy co 3-4 lata.  

Najlepszy moment na wykopywanie krokusów - wcale nie po kwitnieniu

Odpowiedni czas na wykopywanie cebulek przypada po zakończeniu wegetacji, czyli latem, gdy liście całkowicie zaschną. Najczęściej jest to koniec czerwca lub początek lipca. Choć kusi nas, by wykopać rośliny zaraz po kwitnieniu, zbyt wczesne usunięcie cebulek może je osłabić rośliny i wpłynąć na ich przyszłe kwitnienie. 

Idealne warunki pogodowe na wykopywanie krokusów to słoneczny i suchy dzień. Gleba nie powinna być zbyt mokra, aby zapobiec gniciu cebulek. Zwiększy to ryzyko chorób grzybowych.  

Jak prawidłowo wykopać krokusy? 

Choć krokusy to wyjątkowo odporne rośliny, ich cebulki łatwo uszkodzić podczas wykopywania. Aby temu zapobiec, zacznij od przygotowania narzędzi. Użyj widelca ogrodowego lub łopatki, które pozwolą delikatnie unieść ziemię bez uszkadzania cebulek. Jak wykopać krokusy krok po kroku?  

  • ostrożnie wbij widły ogrodowe lub łopatkę w ziemię w odległości około 10 cm od miejsca, gdzie rosły krokusy; 
  • delikatnie podważ ziemię i unosząc ją do góry, sprawdź, czy widoczne są cebulki. 
  • ręcznie wyjmij cebulki z ziemi, starając się nie uszkodzić ich korzeni; 
  • jeśli są połączone w duże kępy, delikatnie je rozdziel, by ułatwić sadzenie w nowym miejscu; 
  • usuń resztki ziemi, ale nie myj cebulek wodą. 

Odłóż cebulki krokusów na kilka dni w przewiewnym, zacienionym miejscu, aby dobrze przeschły. 

Przechowywanie i sadzenie cebulek 

Po wysuszeniu cebulek krokusów dokładnie je obejrzyj. Usuń te, które są zgniłe czy uszkodzone, a resztę przechowuj w suchym, przewiewnym miejscu. Powinny leżeć w skrzynkach, w których możliwy jest przepływ powietrza, w ciemnym miejscu. To zapobiegnie ich kiełkowaniu.  

Tak przechowywane cebulki wsadź do ziemi jesienią. Najlepszym momentem na sadzenie krokusów jest wrzesień. Dzięki temu rośliny zdążą się dobrze ukorzenić przed nadchodzącą zimą, by wczesną wiosną zakwitnąć kolorami bieli, fioletu i żółci.  

Zobacz też:

To najlepsze pomidory do przetworów. Wysiej je w tym roku, a nie pożałujesz

Ślimaki wyszły już z kryjówek? Zastaw na nie przynętę

Te szkodniki najczęściej atakują dracenę. Zrób to, gdy tylko je zobaczysz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin | kwiaty