Reklama
Reklama

Kiedy przesadzać hortensje? Ogrodnik zdradza najlepszy termin

Hortensje to jedne z najpopularniejszych roślin ozdobnych, które z uwagi na piękno swoich kwiatów często goszczą na działkach i w ogrodach. Warto wiedzieć, jak przygotować rośliny do przesadzania i kiedy najlepiej do niego przystąpić. Przedstawiamy termin zdradzony nam przez zaprzyjaźnionego ogrodnika. Pomoże on hortensjom bujnie kwitnąć w nowym miejscu.

Hortensje to rośliny z rodziny hortensjowatych, których liczne gatunki i odmiany uprawiane są jako rośliny ozdobne. Ich największą zaletą są dekoracyjne kwiaty, ale warto wiedzieć, że uchodzą za trochę kapryśne. By pięknie zakwitły, potrzebują właściwej pielęgnacji i zapewnienia optymalnych warunków do wzrostu. Jak przesadzać hortensję i kiedy najlepiej to robić? Podpowiadamy, opierając się na opinii znajomego ogrodnika.

Hortensje — kiedy najlepiej je przesadzać?

Hortensja toleruje przesadzanie, ale go nie lubi. Warto o tym pamiętać i nie robić tego zbyt często. Jeśli z jakiegoś powodu musimy przenieść roślinę w inne miejsce, trzeba nie tylko właściwie wybrać stanowisko, ale też termin przesadzania. Hortensje dobrze znoszą nawet coroczne przesadzanie, o ile jest przeprowadzane wczesną wiosną. Róbmy to, gdy są w stanie spoczynku, co pozwoli im lepiej zaaklimatyzować się w nowym miejscu i zminimalizuje stres.

Nie powinno się przesadzać hortensji w czasie kwitnienia. Jeśli to konieczne, podlejmy ją przed wykopaniem, starając się zachować jak najwięcej korzeni i ziemi wokół niej. Do wykonania zabiegu wybierzmy pochmurny dzień bez deszczu i przystąpmy do działania późnym popołudniem.

Dopuszczalne jest co prawda przesadzanie jesienne, ale tylko pod warunkiem, że roślina zdąży się przyjąć przed mrozami, a jest na nie bardzo wrażliwa. Jesienią hortensje powinny raczej odzyskiwać siły po kwitnieniu. Zmiana stanowiska powinna więc nastąpić wiosną — najlepiej na początku kwietnia. Wiek hortensji nie ma przy tym specjalnego znaczenia, jednak im starsze krzewy, tym większa ich bryła korzeniowa. Potrzebujemy więc naprawdę dużego dołka, ponieważ roślinę przenosimy ze sporą ilością ziemi. 

Czytaj też: Masz to drzewko w ogrodzie? Przycinaj je regularnie, inaczej grozi złamaniem 

Jak przesadzić hortensję? O tym trzeba pamiętać

Im większa roślina, tym więcej uwagi trzeba poświęcić jej przesadzaniu. Musimy to zrobić ostrożnie, aby jej nie uszkodzić. Wokół rośliny musimy najpierw wykopać spory dołek, aby zachować możliwie jak największą bryłę korzeniową. Ewentualne odcięcie korzeni powinno zostać wykonane przy użyciu ostrego szpadla.

Gdy już wydobędziemy roślinę z ziemi, powinniśmy jak najszybciej przenieść ją w nowe miejsce. Trzeba je wcześniej właściwie przygotować. Dołek powinien być duży i bogaty w próchnicę. Nie zapomnijmy o drenowaniu. Gdy już umieścimy hortensję w tak przygotowanym dołku, musimy ją solidnie podlać.

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | sadzenie | działka | krzewy