Reklama
Reklama

Jeszcze nie podlewasz piwonii tą odżywką? Lepiej się pospiesz, jeśli chcesz mieć piękne kwiaty

Bez dwóch zdań piwonie to jedne z piękniejszych kwiatów ogrodowych. Oczarowują dużymi, niezwykle dekoracyjnymi kwiatami oraz cudownym, słodkim zapachem. Żeby jednak obficie zakwitły, konieczne jest ich nawożenie. Możemy pobudzić je do kwitnienia dzięki odżywce domowej, na którą nie wydamy ani grosza.

W trakcie związywania pąków piwonie potrzebują nawożenia. Tylko wtedy będą w stanie obficie zakwitnąć. Konieczne jest również zastosowanie kilku zasad pielęgnacyjnych, aby cieszyć się tymi kwiatami w pełnej krasie. Jak więc wzmocnić te rośliny i zadbać o nie, żeby ogród zalał się feerią barw? Sprawdź już teraz

Jak dbać o piwonie? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Piwonie zazwyczaj sadzimy wczesną jesienią. Możemy też zrobić to wiosną - od marca do maja, jeśli chcemy umieścić w ziemi rośliny z korzeniami. Zachowujemy odległość wynoszącą 90 x 50 cm. 

Oczywiście po posadzeniu okazy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Najlepiej rosną na nasłonecznionym stanowisku, osłoniętym od wiatru. Brak słońca skutkuje słabym kwitnieniem. Potrzebują też dobrze zdrenowanej, wilgotnej, przepuszczalnej gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. 

Piwonie podlewamy umiarkowanie, kierując strumień wody bezpośrednio na podłoże. Unikamy natomiast moczenia liści i kwiatów. Przelanie i zwilgocenie prowadzi do rozwoju chorób grzybowych. 

Nie zapominajmy też o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu zabiegowi pobudzimy rośliny do intensywnego wzrostu i zadbamy o estetykę rabaty. 

Tych okazów nie należy przesadzać zbyt często. Powinny pozostać na jednym miejscu przez wiele lat. Tylko wtedy będą w pełni się rozwijać. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Koło jakich roślin sadzić truskawki? Dzięki temu będziesz miał obfite plony

Dlaczego nawożenie piwonii jest tak ważne?

Podobnie jak wyżej wymienione zabiegi, nawożenie piwonii jest równie ważne w ich uprawie. Wówczas wydadzą duże, piękne kwiaty.

Znaczenie mają również minerały, jakich im dostarczamy. Zbyt duża ilość azotu w nawozie powoduje rozrost nie kwiatów, a liści. W związku z tym należy używać odżywek obfitujących w fosfor i potas, które dbają o rozwój systemu korzeniowego i inicjują kwitnienie. 

Pierwsza nawożenie wykonujemy wczesną wiosną, czyli po wegetacji. Drugie przeprowadzamy w trakcie zawiązywania pąków, a więc po 4-6 tygodniach, natomiast trzecie zasilanie powinno mieć miejsce po zakończeniu kwitnienia. 

Przepis na domową odżywkę dla piwonii z fusów z kawy

Dla piwonii możemy przygotować odżywkę z popularnego odpadu, jakim są fusy z kawy. Zawierają one nie tylko potas i fosfor, ale też magnez, wapń i żelazo. Jak zatem zrobić z nich nawóz?

Wystarczy wsypać szklankę fusów do 10 litrów wody, odstawić na chwilę, aż odpad napęcznieje, a następnie dobrze wymieszać. Tak przygotowanym roztworem podlewamy rośliny co 2 tygodnie. 

Nie tylko fusy z kawy. Inne domowe odżywki dla piwonii

Źródło potasu i fosforu stanowią też skórki z bananów. Żeby zrobić z nich nawóz, musimy pokroić je na kawałki, zalać wodą i odstawić na 2-3 dni. Po tym czasie odcedzamy płyn i podlewamy nim piwonie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakopać odpad w ziemi wokół roślin. 

Inną domową odżywką, przeznaczoną na gleby o wysokim pH, jest ta zrobiona z kwasku cytrynowego. Należy rozpuścić 10 g tego produktu w 10 l wody. Wówczas delikatnie zakwasimy podłoże. 

Zobacz też:

Krzewy porzeczek usychają? Znajomy ogrodnik zdradza, co może być przyczyną

O tej porze roku licznie wlatują do domów. Nie wyrzucaj ich, są pożyteczne

Twój skrzydłokwiat marnieje? Przyczyną mogą być te szkodniki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | nawożenie