Reklama
Reklama

Jest ładniejsza i mniej wymagająca niż tuja. Rośnie nawet 80 cm w rok

Chcesz, żeby twój ogród wyróżniał się oryginalnym wyglądem? Jeśli szukasz alternatywy dla tui, to koniecznie posadź daglezję zieloną. Ta roślina potrafi w rok urosnąć aż 80 cm, dzięki czemu szybko osłoni posesję przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Ponadto zachwyca swoim wyglądem, a jej wymagania pielęgnacyjne są minimalne.

Wiele osób sadzi tuje, cisy i jodły w swoim ogrodzie. Mało kto zna daglezję zieloną, która urośnie znacznie szybciej niż wspomniane drzewka, odgradzając działkę od sąsiadów i reszty świata. Sprawdź najważniejsze informacje o tej oryginalnej roślinie

Daglezja zielona - co to za roślina?

Daglezja zielona to drzewo pochodzące z Ameryki Północnej. Od innych okazów odróżnia ją bardzo szybki wzrost. W naturalnych warunkach rośnie do 100 m, natomiast w Polsce jest w stanie osiągnąć 50 m, chociaż najwyższa, zarejestrowana roślina mierzy 59 m. Właśnie dlatego jest lepszą alternatywą popularnych tui

Daglezja zielona to iglak przypominający świerk pospolity swoim luźnym i stożkowatym pokrojem. Pień jest strzelisty, a gałęzie szerokorozpostarte. Poza tym ma szerokie, miękkie, zielone igły z jasnymi paskami po spodniej stronie. Mierzą do 2-3 cm długości. Z kolei szyszki cechują haczykowate, wydłużone, trójdzielne łuski nasienne. 

Ciekawostką jest to, że przy pocieraniu palcami igieł rośliny, zaczyna wydzielać się przyjemny, jabłkowo-pomarańczowy aromat

Daglezja zielona z minimalnymi wymaganiami pielęgnacyjnymi

Daglezję zieloną sadzimy na lekko kwaśnej, próchnicznej i żyznej glebie. Drzewko nie toleruje przesuszonej i mocno wilgotnej ziemi. 

Po posadzeniu pamiętajmy o podlewaniu młodych iglaków. Dzięki temu wspomożemy rozrost ich systemu korzeniowego. 

Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym daglezji zielonej jest przycinanie, które wykonujemy, gdy chcemy nadać iglakowi wygląd żywopłotu. Nie musimy jednak przycinać drzewka, ponieważ wygląda atrakcyjne w naturalnej formie. 

Jeśli zdecydujemy się na formowanie rośliny, to obcinamy pędy maksymalnie do 1/3 długości. Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną (w marcu) lub późnym latem (we wrześniu). 

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin