Reklama
Reklama

Jest jeszcze ładniejsza od hortensji. Krzewy dosłownie toną w białych kwiatach

Poszukując rośliny do swojego ogrodu, która może śmiało zastąpić hortensję, warto zwrócić uwagę na kalinę koralową. Jest to jedna z najpiękniejszych roślin, która przez wiele tygodni zdobi posesję najpierw swoimi pięknymi, białymi kwiatami, a później czerwonymi owocami. W dodatku jej uprawa nie jest skomplikowana. Sprawdź, jak dbać o kalinę i dlaczego warto ją posadzić w swoim ogrodzie.

Kalina koralowa jest niemałą konkurencją dla hortensji. Jest to równie okazała i piękna roślina, która nie jest trudna w uprawie i potrafi zdobić ogród przez wiele tygodni. Wystarczy, że odpowiednio o nią zadbamy. Podpowiadamy, jak pielęgnować kalinę ogrodową, aby cieszyła nas swoim urokiem.

Czemu kalina jest jedną z najpiękniejszych roślin ogrodowych? Zdobi posesję przez długi czas

Kalina koralowa jest ceniona ze względu na swój szybki wzrost. Ta piękna roślina potrafi osiągnąć nawet 4 metry wysokości. Musimy mieć jednak świadomość, że w ogrodzie zazwyczaj dorasta ona do około 1,5 metra wysokości, a także 2 metry szerokości.

Roślina ta ma także zielone liście, posiadające trójklapowaną formę. W sierpniu przebarwiają się one na kolor pomarańczowy, brązowy i żółty. Oczywiście cechą wyróżniającą kalinę są także rozwijające się w maju jej piękne, białe kwiaty.

Pod koniec lata kwiaty przekwitają i zamieniają się w czerwone owoce, który wyglądem przypominają błyszczące korale. Stąd wzięła się nazwa tego okazu. To wszystko sprawia, że roślina ta jest barwną ozdobą ogrodu przez wiele miesięcy.

Czytaj również: Ten krzew kwitnie przez ponad 100 dni. Posadź go w swoim ogrodzie, a sąsiadki oniemieją z zachwytu

Jak pielęgnować kalinę? Dzięki temu pięknie rozkwitnie

Kalinę koralową najczęściej sadzi się wiosną lub jesienią. Zabieg ten najlepiej wykonywać w pochmurny dzień, wcześniej przygotowując odpowiednio stanowisko dla rośliny, oczyszczając je z chwastów, wzbogacając kompostem oraz dokładnie przekopując.

Oprócz tego pamiętajmy, by kalinę umieścić w glebie żyznej, przepuszczalnej oraz w jasnym i słonecznym miejscu. Zadbajmy również o regularne i obfite podlewanie rośliny, ponieważ źle znosi ona suszę. Ziemia powinna być ciągle wilgotna, zwłaszcza latem.

Istotne jest to, że kaliny nie musimy systematycznie nawozić. Wystarczy, że wzmocnimy sadzonki zaraz po posadzeniu, dzięki czemu będą odporne na różnego rodzaju choroby, a także na ewentualne ataki szkodników.

Z kolei jeśli chodzi o cięcie kaliny, to roślina znosi ten zabieg bardzo dobrze, ale nie jest on jednak obowiązkowy, ponieważ okaz ten dobrze prezentuje się w swojej naturalnej formie. Oczywiście, jeśli uznamy, że chcemy poprawić pokrój kaliny koralowej, to nie musimy się obawiać, ponieważ cięcie nie wpłynie negatywnie na jej kondycję. Dodatkowo warto co roku wycinać pędy, które są uszkodzone lub chore. Pamiętajmy jednak, że w przypadku kaliny koralowej cięcie powinno być wykonywane po okresie kwitnienia.

Zobacz też:

Zetrzyj i poczęstuj skrzydłokwiat. Wystrzeli nowymi liśćmi i kwiatami

Wystarczy jeden tani składnik, by zrobić najlepszy nawóz do ogórków. Będą soczyste i chrupiące

Zapomnij o drożdżach. Ten nawóz z resztek to najlepsze, czym możesz zasilić lawendę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin