Jesienią potraktuj jeżynę w ten sposób. Za rok oblepi się całą masą owoców
Po zbiorach nie zapomnij o jesiennym cięciu jeżyn, gdyż może ono znacznie poprawić kondycję i owocowanie krzewów w kolejnym sezonie. Uodporni je na choroby i pomoże im także lepiej przygotować się na nadejście przymrozków. Nie zwlekaj z tym zabiegiem, bo najlepszy termin, aby go wykonać dla wielu jeżyn jest właśnie teraz.
Sezon na jeżyny w ogrodzie trwa od początku sierpnia do września. Są zdrowe i bardzo smaczne, dlatego warto przygotować z nich jak najwięcej pysznych przetworów, dodawać do ciast i słodkich koktajli. Gdy je zbierzesz, o krzewy powinieneś jednak odpowiednio zadbać.
Najważniejszym zabiegiem, o którym musisz teraz pamiętać, jest jesienne cięcie jeżyny. Sprawdź, jak go wykonać i postępuj zgodnie ze wskazówkami naszego znajomego ogrodnika. Dzięki temu za rok twoje krzewy urosną jak na drożdżach i oblepią się owocami bardziej niż kiedykolwiek.
Może cię zainteresować: Te krzewy przytnij jeszcze we wrześniu. Potem będzie za późno
Nie wiesz, kiedy przycinać jeżyny? Znajomy ogrodnik uważa, że jesienne wycięcie pędów, które już owocowały po zbiorach, może przynieść ogromne korzyści. Jeśli te zostałyby na krzewie do kolejnego sezonu, nadmiernie zagęszczałyby go, zwiększając ryzyko chorób i szkodników.
Wykonaj ten zabieg pod koniec września lub w październiku, a wzmocnisz swoje jeżyny. Niektórzy wolą wstrzymać się do wiosny i zabierają się za cięcie jeżyn dopiero pod koniec marca (po przymrozkach, by nie osłabić roślin przed nowym sezonem). Może to być dobre rozwiązanie w przypadku roślin świeżo posadzonych albo jednorocznych, ale wybór zależy od ciebie.
Nie zapomnij także o letnim cięciu jeżyn. Warto skracać je systematycznie po osiągnieciu około dwóch metrów i zmniejszać długość bocznych pędów, aby kwiaty mogły łatwiej się zawiązywać. Dotyczy to szczególnie gałązek cienkich czy rosnących bardzo nisko, które i tak najprawdopodobniej nie zrodziłyby zdrowych i smacznych plonów z uwagi na ryzyko powstania pleśni czy słabe doświetlenie.
Czytaj również: Zrób to, gdy rododendron przekwitnie. Wiosną utonie w kwiatach
Jak przycinać jeżyny? Niezależnie od terminu, zawsze używaj do tego ostrych nożyc lub sekatora, wcześniej dokładnie dezynfekując narzędzia, by nie przyczynić się do powstania chorób grzybowych. Ruchy powinny być szybkie i zdecydowane. Dzięki temu nie poszarpiesz pędów i pomożesz jeżynie przygotować się do zimowego odpoczynku.
Pędy nowo posadzonych krzewów skróć na wysokość około 30 cm nad glebą, to pozytywnie wpłynie na ich kondycję, kwitnienie i owocowanie. Dwuletnie rośliny przytnij na długości i szerokości. Dzięki temu będą mogły dalej się rozrastać, a gdy dorosną do 2 metrów, skróć jedynie ich wierzchołki. Za rok możesz skrócić je mocniej (nawet do 30 cm).
Masz zamiar przeprowadzić cięcie jeżyny bezkolcowej? Przytnij ją w drugim roku od posadzenia - wiosną skracając od 4 do 6 pędów, a najdłuższe gałęzie przytnij jedynie na wierzchołkach. Jesienią przytnij jej łodygi dwuletnie i wytnij pędy, które zakończyły owocowanie (tuż przy ziemi). Po jesiennym cięciu jeżyny (a także po wiosennym) zabezpiecz krzew środkiem grzybobójczym.
Zobacz też:
Zanim posadzisz cebulę, namocz ją w tym. Wiosną zbierzesz duże główki
Widzisz takie plamy na świerku? Ogrodnik zdradza, w czym tkwi problem
Winogrona będą miały 3 razy więcej owoców. Wystarczy, że w październiku zrobisz to