Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie
Marzysz o kolorowym ogrodzie i chcesz, by jeżówka podwójnie zakwitła w przyszłym sezonie? To możliwe, jednak musisz odpowiednio zadbać o jej kondycję jesienią. Roślina potrzebuje teraz kilku zabiegów pielęgnacyjnych, które wspomogą jej kondycję. Wykonaj je, a za rok obsypie się bujnie kwiatami i przyciągnie piękne motyle na twoją działkę.
Jeżówka to piękna roślina ozdobna z rodziny astrowatych, która kwitnie od czerwca do października, jednak może powtórzyć swoje kwitnienie późną jesienią. Warto ją uprawiać, bo zachwyca feerią barw, a także przyciąga o ogrodu mnóstwo pięknych motyli i owadów zapylających.
Jeśli chcesz, by jeżówka zakwitła podwójnie, jesienią musisz wykonać kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Kwiat odwdzięczy ci się za nie z nawiązką i za rok sąsiadki będą zerkać na niego z zazdrością zza płotu.
Doświadczeni ogrodnicy nie mają wątpliwości, że jesienne przycinanie jeżówki może pozytywnie wpłynąć na jej kondycję. Niektórzy lubią pozostawiać zaschnięte kwiaty na łodygach, aby stworzyć unikalną dekorację.
Nie ulega jednak wątpliwościom, że pozbycie się przekwitłych kwiatostanów, (a także chorych i uszkodzonych liści) sprzyja regeneracji rośliny, ponieważ nie jest ona nimi już obciążona.
Zmniejsza to także ryzyko rozwoju chorób grzybowych i ataków szkodników. Jeśli chcesz usunąć przekwitnięte pędy, utnij je tuż przy podstawie. Dzięki temu jeżówka będzie mogła skupić całą swoją energię na rozwijaniu korzeni i przygotowaniach na nadejście zimy.
Może cię zainteresować: Nie tylko nawożenie. Borówka amerykańska jesienią potrzebuje jeszcze jednego zabiegu
Ściółkowanie jeżówki jesienią ma na celu zapewnienie jej ochrony przed mrozem, wiatrami czy śniegiem. Roślina ta należy do grona odpornych gatunków, jednak nie warto pozostawiać jej całkowicie na pastwę losu. Pamiętaj o tym, szczególnie jeśli zależy ci na obfitym kwitnieniu w kolejnym sezonie.
Do ściółkowania jeżówki możesz wykorzystać naturalne materiały, m.in. korę drzew, suchą trawę czy słomę. Aby zapewnić jej komfort i izolację cieplną, usyp warstwę o grubości 5-10 cm wokół podstawy. Ten zabieg zapobiegnie także nadmiernemu parowaniu wody z podłoża.
Nie lekceważ pierwszych oznak chorób. Jeśli zauważysz nawet niewielkie plamy na liściach jeżówki, szybko zastosuj naturalne preparaty na bazie miedzi, lub czosnku, który znany jest z właściwościach antyseptycznych. W ten sposób ochronisz roślinę przed zniszczeniem, zanim patogeny na dobre zaczną się rozprzestrzeniać.
Nie zapomniaj także o jesiennym nawożeniu jeżówek. Należy wykonać je produktami o niskiej zawartości azotu, a dużej - fosforu i potasu, ponieważ pierwiastki te będą wspierać korzenie i wpływają na lepsze kwitnienie w kolejnym sezonie.
Czytaj również: Wbij różę w ziemniaka. Za miesiąc sobie podziękujesz
A jeżeli jeżówki nadmiernie się rozprzestrzeniły, możesz teraz zabrać się także za ich podział i przesadzanie. Zabiegi te odmłodzą kwiaty, zapewnią im przestrzeń do rozwoju i zapobiegają nadmiernemu zagęszczeniu korzeni.
To często objawia się słabym kwitnieniem. Pamiętaj jednak, by za przesadzenie jeżówek nie zabierać się zbyt późno. Wówczas rośliny mogą nie zdążyć, ukorzenić się przed zimą.
Zobacz też:
Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami
Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną