Jej owoce przypominają jabłuszka i nadają się na przetwory. Nieszpułka będzie perełką w twoim ogrodzie
Nieszpułka zwyczajna to oryginalne drzewko, które nadaje się między innymi do tworzenia nieformowanych żywopłotów. Przed wiekami cieszyła się podobną popularnością jak winorośl, jednak obecnie jest nieco zapomniana. Tymczasem to roślina estetyczna, wytwarzająca niewielkie, jadalne owoce. Jak uprawiać nieszpułkę zwyczajną i co warto o niej wiedzieć?
Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica) to urokliwe, małe drzewko, dorastające do 3-5 metrów wysokości. To roślina jadalna, obsypująca się białymi kwiatami, przemieniającymi się w małe owoce przypominające jabłka lub gruszki. Wygląda estetycznie i może być ciekawym elementem ogrodu. Jak ją uprawiać?
Nieszpułka zwyczajna, znana też jako nieszpułka jadalna, to długowieczna roślina z rodziny różowatych, rosnąca w naturze w górskich, skalistych lasach od Krymu po Iran. To gatunek rozpowszechniony w uprawie, który nadaje się również do sadzenia w Polsce. Jej gałęzie pokryte są cierniami, a białe kwiaty, rozwijające się w czerwcu, wyglądają podobnie do jasnej gwiazdy. Są dość duże — mają do 5 cm średnicy.
Nieszpułka zwyczajna wytwarza też długie, lancetowate liście, a w październiku pokrywa się owocami. Mają one 2-4 cm średnicy i wyglądają jak niewielkie jabłka czy gruszki. Są brązowe lub brązowozielone. Zwykle są twarde i kwaśne. Dlatego właśnie zjada się je zwykle po przemrożeniu, gdy stają się słodkie.
Nieszpułka zwyczajna była popularną rośliną w okresie starożytności, jednak zainteresowanie jej owocami zaczęło maleć w XVII-XVIII wieku i do dziś nie jest szczególnie duże. Tymczasem z owoców nieszpułki można wykonywać pyszne dżemy, musy czy galaretki.
Czytaj też: Eukaliptus tęczowy – najbardziej kolorowe drzewo na świecie. Może trafić do twojego domu
Nieszpułka może z powodzeniem trafić do polskich ogrodów. Potrzebuje jednak dużo słońca, choć radzi sobie też w półcieniu. Warto wybrać dla niej stanowisko jasne, jednocześnie unikając bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepsza będzie dla niej gleba próchnicza, żyzna. Co 4 lata drzewko można nawozić kompostem lub obornikiem.
Sadzonki najlepiej umieszczać w ziemi wiosną i w pierwszych latach uprawy stosować okrycia, by drzewko nie przemarzło. W pierwszych latach uprawy konieczne może być też podlewanie rośliny.
Zobacz też:
Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami
Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną