Reklama
Reklama

Jakie kwiaty kupić na Dzień Kobiet? Sprawdź symbolikę róży i goździka

Piękny bukiet kwiatów to jeden z najpopularniejszych prezentów z okazji Dnia Kobiet. Taki uniwersalny podarunek na pewno spodoba się wielu paniom. Jednak, zanim wręczysz go swojej siostrze, mamie czy ukochanej, najpierw sprawdź symbolikę danej rośliny. W przeciwnym razie możesz zaliczyć wpadkę. Co innego znaczy bowiem przekazanie kobiecie róży, a co innego goździka czy pelargonii.

8 marca to wyjątkowa data w kalendarzu. Wypada wtedy bowiem Dzień Kobiet, w którym każda z pań powinna zostać obdarowana przynajmniej jednym pięknym bukietem kwiatów. Znaczenie ma jednak nie tylko sam gest, ale również gatunek rośliny, które w tym czasie panowie wręczą swoim partnerkom, siostrom, matkom czy współpracowniczkom.

Co innego symbolizują bowiem czerwone róże, a co innego goździki czy żółte tulipany. Lepiej sprawdzić to wcześniej, aby nie zaliczyć wpadki albo nie paść ofiarą plotek o romansie z koleżanką z pracy...

Co oznaczają popularne kwiaty na Dzień Kobiet: róże, tulipany i goździki

Przyjęło się, że kwiaty to uniwersalny prezent na niemalże każdą okazję, ale czy na pewno tak jest? Obdarowanie bliskiej osoby pięknej bukietem może mieć diametralnie różne znaczenie, w zależności od koloru i gatunku wybranej rośliny. Lepiej dowiedzieć się, co oznaczają, róże, tulipany i goździki, które często daj się kobietom z okazji Dnia Kobiet, aby przez przypadek nie doprowadzić do niezręcznych sytuacji.

 • Róża 

Róża jest synonimem elegancji i najpopularniejszym kwiatem wręczanym paniom z okazji Dnia Kobiet. Symbolika tego gatunku różni się jednak w zależności od koloru. Czerwień oznacza namiętność, pasję i miłość, róż - zauroczenie, pomarańcz - przyjaźń i entuzjazm, a biel bezinteresowność, ale także platoniczne uczucie.

Lepiej nie dawać jednak bliskiej osobie żółtej róży, ponieważ w wielu przypadkach kojarzy się ona z negatywnymi emocjami - zazdrością i zdradą. Można je jednak podarować koleżance z pracy, jako iż jest to symbol siły, sukcesu i mądrości.

Tulipan kojarzy się z wiosną, symbolizuje wdzięk i elegancję. Te kwiaty popularnością cieszą się szczególnie w żółtej wersji kolorystycznej, ale w tym przypadku to nic złego, bo oznacza ona radość i szczęście. 

Fioletowe tulipany to władza i doskonałość, białe są symbolem czystych intencji, a różowe troskę i sentyment do osoby, której wręczany jest bukiet kwiatów. 

 • Goździk

Goździk to kultowy kwiat PRL-u, z okazji Dnia Kobiet wręczany kobietom przede wszystkim przez starszych panów. Wyraża przede wszystkim przywiązanie, obietnice i ciepłe uczucia wobec osoby, która je otrzymuje. 

Czerwone goździki to również symbol podziękowań i namiętnej miłości. Różowy to prośba o poczekanie na drugiego człowieka, a biały oznacza czyste intencje. Co jednak istotne, bukiet zmieszanych, różnokolorowych goździków nie ma pięknego znaczenia. Często jest to znak odmowy lub braku wzajemności uczuć.

Może cię zainteresować: Wiosną zastosuj ten nawóz do piwonii. W maju będą uginać się od kwiatów

Gerber, pelargonia, a może storczyk? Znaczenie mniej popularnych kwiatów

Wyżej wymienione gatunki kwiatów to najczęstszy wybór z okazji Dnia Kobiet, jednak z roku na rok coraz większą popularność zyskują również inne gatunki. Są oryginalniejsze lub bardziej praktyczne, bo wiele z nich to rośliny doniczkowe. Nie można zapominać jednak, że i one mają symboliczne znaczenie.

 • Amartylis - symbolizuje nieśmiałość, powściągliwość w okazywaniu uczuć.
 • Gerber - bardzo uniwersalne, symbol sympatii, przyjaźni i szacunku.
 • Frezja - również szacunek, przyjaźń i zaufanie.
 • Hiacynt - cierpienie lub przyjaźń mimo braku wzajemności, symbol nieodwzajemnionej miłości.
 • Chryzantema - szczęście, długie życie, wdzięczność za pomoc.
 • Pelargonia - czystość, niewinność, duchowość, przyjaźń bez podtekstów.
 • Słonecznik - podziw, adoracja, szacunek, przyjaźń i radość.
 • Stokrotka - zrozumienie, radość, piękno, prostota, bezinteresowność.
 • Storczyk - zmysłowość, namiętność, tajemnica, pasja i uwodzenie, zaproszenie do romansu.
 • Żonkil - zaborczość, zazdrość, próżność, nieodwzajemniona miłość, ale również nowe początki, odrodzenie i szacunek.

Czytaj również: Liście rododendronu brązowieją po zimie? Uratujesz go w ten sposób

Zobacz też:

Te nowalijki wyhodujesz na parapecie. Możesz sporo zaoszczędzić

Drzewka w ogrodzie nie chcą rosnąć? Zastosuj metodę ogrodnika, nim zmarnieją

Chcesz uprawiać warzywa bez chwastów? Ta metoda jest idealna dla ciebie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | święta