Reklama
Reklama

Jak zwalczać szkodniki na ziołach? Ten naturalny oprysk rozprawi się z nimi na dobre

Oprysk z czosnku i wody pomaga w usuwaniu szkodników z ziół. Jego właściwości można też wykorzystać w trakcie pielęgnacji innych roślin warzywnych, owocowych oraz ozdobnych. Jak wykonać oprysk z czosnku i wody?

Żeby usunąć szkodniki z uprawianych ziół, nie trzeba sięgać po syntetyczne preparaty. Insekty można powstrzymać, a także zapobiegać ich nawracaniu naturalnymi sposobami. Rozwiązaniem problemu ze szkodnikami jest czosnek zmieszany z wodą.

Ta nieduża cebulka ma potężne właściwości, dzięki którym usunięcie owadów jest możliwe. Aktywne związki w czosnku działają niemal tak silnie, jak pestycydy. Odstraszają nie tylko szkodniki, ale także eliminują kolejne zagrożenie – choroby grzybicze. 

Jak wykonać oprysk z czosnku i wody?

Do przygotowania roztworu należy przygotować 2 szklanki wody oraz 1 główkę czosnku. Główkę czosnku należy zmielić w blenderze do momentu, aż uzyska gładką konsystencję. Następnie do blendera trzeba wlać dwie szklanki wody.

Mieszaninę potem przekłada się do szklanego pojemnika i przechowuje pod przykryciem w ciemnym miejscu przez około jeden dzień. Po tym czasie roztwór należy odcedzić po pozostałościach po czosnku. Koncentrat trzeba rozcieńczyć w około 4 litrach wody.

Jak stosować oprysk z czosnku i wody na ziołach?

Żeby wykorzystać całą moc roztworu, warto użyć butelki z atomizerem. Dzięki temu naniesienie oprysku na wierzchołki i spody liści będzie prostsze i efektywniejsze. Pomocą w usuwaniu szkodników jest zachowanie systematyczności.

Oprysk z czosnku i wody należy stosować raz w tygodniu. Hodowca powinien raz w tygodniu namoczyć też nim glebę – pozbędzie się dzięki temu nicieni, a także komarów. W przypadku stosowania zapobiegawczego oprysk z czosnku i wody należy stosować raz na dwa tygodnie. 

Jak oprysk z czosnku i wody pomaga w uprawie ziół?

Oprysk z czosnku i wody posłuży hodowcy w usunięciu mączlików, chrząszczy fasoli, robaków kapuścianych, mrówek, mszyc, a także stonki ziemniaczanej i przędziorków. Dzieje się to dzięki naturalnym właściwościom czosnku.

Oprysk za sprawą aktywnych związków siarki przyczynia się do likwidacji rozmaitych rodzajów grzybów i pleśni. W połączeniu z chilli roztwór będzie miał też działanie odstraszające na myszy, szczury, króliki, nornice oraz jelenie.

Zobacz też:

Te ogórki możesz uprawiać na parapecie. Dadzą plony nawet w zimie

Nie wyrzucaj chryzantem po Wszystkich Świętych. Możesz dać im drugie życie

Monstera może mieć dwukolorowe liście. Wystarczy, że zadbasz o nią w ten sposób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zioła | szkodniki w ogrodzie