Reklama
Reklama

Jak uprawiać cukinię w ogrodzie? Sprawdzone triki na piękne warzywa

Uprawa cukinii jest prosta. Nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji, żeby prawidłowo się rozwijać i rozmnażać. Wystarczy do tego 8 godzin pełnego słońca i stale wilgotna, nawożona gleba. Na co jeszcze zwrócić uwagę, uprawiając cukinię w ogrodzie?

Cukinia to odmiana dyni. Roślinę zalicza się do rodziny Cucurbita pepo, w której znajdują się również inne dyniowate, a także ogórki. Cukinie wyróżniają się podłużnym kształtem oraz ciemnozielonymi kolorem z widocznymi paskami. Warzywo wywodzi się z Meksyku i Ameryki Południowej.

Uprawę cukinii można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza obejmuje warzywa pnące, która potrzebują dużo miejsca do rozrostu lub kratki jako wspomagacz. Druga jest znacznie powszechniejsza. Są to cukinie krzewiaste, nadające się do uprawy na ograniczonej przestrzeni lub w donicach. Na co zwracać uwagę, uprawiając warzywo?

Uprawa cukinii w ogrodzie: jak przygotować miejsce pod uprawę?

Hodowca powinien wybrać miejsce, które jest w pełni nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Warzywo trzeba umieścić w dobrze przepuszczalnej glebie. Ziemię można dodatkowo wymieszać ze starym obornikiem lub kompostem. Należy też tak dobrać miejsce uprawy cukinii, aby mieć łatwy dostęp do warzywa. Dzięki temu łatwiej będzie je podlewać.

Cukinia potrzebuje zaledwie 40-50 dni, żeby wyrosnąć i być gotową do zbioru. Rozpoczynając siew, należy wziąć nasiona i wsadzić je na głębokość 2 centymetrów bezpośrednio w ziemi. Każda ze sztuk powinna być oddalona od siebie o minimum 60 centymetrów. Ponadto gleba musi być stale wilgotna, aby rośliny poprawnie wykiełkowały.

Sianie nasion cukinii: w pomieszczeniu, w pojemniku i na kratownicy

Popularnym sposobem na sianie cukinii, jest rozpoczęcie uprawy w pomieszczeniu, konkretnie doniczkach. Najlepiej, żeby miały rozmiar 10 × 10 cm. W takich warunkach można rozsiać po jedno, dwa nasiona na doniczkę. Następnie po upływie pierwszych przymrozków sadzonki można przenieść do ogrodu.

Nasiona cukinii, szczególnie odmiany krzewiastej, mogą być rozsiane w pojemnikach. Kluczowym parametrem jest ich szerokość. Pojemnik powinien mieć ok. 45 centymetrów średnicy lub więcej. Należy go wypełnić bogatą w składniki odżywcze ziemią doniczkową, a następnie zasadzić po trzy ziarna na jeden pojemnik. Uprawę trzeba wystawić na pełne oddziaływanie słońca i zapewnić stałe podlewanie.

Uprawa cukinii na kratownicy musi opierać się na solidnej podpórce lub innym stabilnym materiale ogrodzeniowym. Przed podstawą należy wysiać nasiona cukinii. Gdy roślina stanie się wystarczająco długa, należy oprzeć ją o kratkę. Żeby utrzymać ją w pożądanym miejscu, hodowca może lekko przywiązać roślinę, najlepiej z pomocą kawałku delikatnego materiału lub pończochy.

Pielęgnacja cukinii: jak uprawiać roślinę w ogrodzie?

Rośliny powinny być regularnie i obficie podlewane, raz w tygodniu. Wodę należy nanieść na podstawę roślin. Utrzymując systematyczność, ogrodnik wspomoże proces wzrostu i zawiązywania się owoców cukinii. Żeby utrzymać wilgotność gleby, można też stosować ściółkę.

Warto wiedzieć, że cukinia produkuje kwiaty męskie i żeńskie, gdzie odmiana męska zapyla żeńską. Dzięki temu powstają owoce rośliny. Na początku sezonu każda z cukinii wytwarza dużo kwiatów męskich, które z biegiem czasu opadają. 

Ostatecznie na cukinii pozostanie więcej kwiatów odmiany żeńskiej. Można je odróżnić od męskich tym, że mają grubszą łodygę z kwiatami wyglądającymi jak mała cukinia. W momencie, gdy hodowca zauważy, że kwiaty opadają i nie zawiązują owoców, może zdecydować się na ich samodzielne zapylenie, nanosząc pyłek z męskiego kwiatu na odmianę żeńską, dokładnie na znamię słupka wewnątrz kwiatu.

Jak uprawiać cukinię w ogrodzie: uważaj na te szkodniki

Cukinia jest narażona na ataki dwóch rodzajów szkodników. Pierwszym jest stonka ziemniaczana. Atak owadów na roślinę można rozpoznać po dużej ilości jaj osadzonych na spodzie liści, czy żółtych plamach, które się zapewne na nich pojawią. Jak się pozbyć stonki ziemniaczanej? Należy zeskrobać jaja a owady utopić w wodzie z mydłem.

Drugą odmianą szkodników jest omacnica prosowianka. Jej larwy wylęgają się z jaj ćmy i uszkadzają rośliny, żerując od środka na łodygach. Omacnicę prosowiankę można zauważyć u ich podstawy. Wtedy łodygę, na której żeruje szkodnik, trzeba odciąć. Z kolei jaj omacnicy prosowianki można się pozbyć, stosując, na przykład olejek z miodli indyjskiej.

Choroby zagrażające cukinii: mączniak prawdziwy

Cukinii zagraża przede wszystkim mączniak prawdziwy. Choroba grzybicza powoduje, że na obu stronach liści cukinii może pojawić się biała, pudrowa powłoka. Atak choroby skutkuje też zastopowaniem rozwoju rośliny. Sposób na uniknięcie mączniaka prawdziwego to utrzymywanie systematycznego harmonogramu podlewania.

Po zauważeniu mączniaka prawdziwego hodowca powinien usunąć porażone liście. Można też je spryskać roztworem z 1/3 mleka i 2/3 wody. Oprysk trzeba wykonać rano w suchy i słoneczny dzień i powtarzać czynność co 10-14 dni w sezonie wegetacyjnym.

Choroby zagrażające cukinii: gnicie końcówek kwiatów

Jedną z przypadłości często pojawiającą się w trakcie uprawy cukinii, jest gnicie końcówek kwiatów. Podobnie jak w przypadku mączniaka prawdziwego powód to nieregularne podlewanie rośliny. Niekiedy przyczyną jest też niekontrolowane parowanie wody z gleby. 

Wtedy dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ściółki. Odpowiednią wilgotność ziemi, w której znajduje się cukinia, można porównać do wyciśniętej gąbki.  Powinna być nie mokra, ale i nie całkowicie wysuszona.

Jak uprawiać cukinię w ogrodzie: kiedy zbierać warzywo?

Cukinia będzie rosła tak długo, jak zostanie pozostawiona w ziemi. Ze względu na dość krótki czas rozwijania się, może osiągnąć duży rozmiar w krótkim czasie. Dlatego cukinię należy zbierać regularnie. Warzywo jest gotowe do zabrania z uprawy w momencie, gdy osiągnie długość od 20 do 25 centymetrów. Na tym etapie rozwoju cukinie będą soczyste i delikatne. 

Cukinię można przechowywać w lodówce przez około 7-10 dni. Najdłużej wytrzyma w momencie, gdy jej powierzchnia nie będzie wilgotna. Dlatego najlepiej cukinię składować nieumytą, w zacienionym miejscu i z dala od wilgoci.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak