Reklama
Reklama

Jak ochronić pomidory przed upałami? Wystarczą trzy składniki, aby uratować plony

Panujące obecnie wysokie temperatury bez wątpienia przysparzają wiele kłopotów ogrodnikom. Nie są to wymarzone warunki do uprawy roślin, co sprawia, że nasze plony mogą nie być tak dorodne. Na szczęście istnieje prosty sposób, który pozwoli nam ochronić pomidory przed upałami. Sprawdź, jak przygotować domowy preparat z zaledwie trzech składników.

Optymalna temperatura wzrostu pomidorów wynosi 18-25 stopni Celsjusza. Natomiast przy zbyt wysokich temperaturach, sięgających powyżej 30 stopni Celsjusza, nie wytwarza się czerwony barwnik - likopen. Oznacza to, że musimy chronić nasze plony przed trwającymi upałami, aby roślina mogła dalej zdrowo się rozwijać. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak podlewać pomidory w upały?

Podczas upałów pomidory potrzebują o wiele więcej wody niż podczas pozostałych dni w roku. W związku z tym powinniśmy je podlewać zdecydowanie częściej, ponieważ pobrana przez rośliny woda wyparowuje szybciej na skutek ciepła.

Najlepiej podczas wysokich temperatur podlewać rośliny późnym popołudniem lub wieczorem. W takim wypadku trzeba jednak uważać, by nie zamoczyć liści, gdyż zwiększa to podatność na choroby. Związane jest to z tym, że dostarczenie wody pomidorom w ciągu dnia, może sprawić, że woda szybko wyparuje, a przypadkiem oblane liście zostaną wtedy oparzone.

Możemy także zdecydować się na podlewanie pomidorów z samego rana. Jednak musimy to zrobić na tyle wcześnie, aby liście zdążyły spokojnie obeschnąć. Istotną informacją jest także to, że pomidory uprawiane w donicach lub pod osłonami mogą w czasie upałów także wymagać częstszego podlewania. Wobec tego warto to robić nawet dwa razy dziennie, a więc rano i wieczorem.

Jaką wodą podlewać pomidory?

Do podlewania pomidorów najlepsza będzie deszczówka lub odstana woda wodociągowa o temperaturze otoczenia.

Bardzo ważne jest to, o czym już wspominaliśmy, aby podczas podlewania nie moczyć liści i łodyg, ponieważ pojawiają się wtedy sprzyjające warunki do rozwoju chorób grzybowych. Również stosowanie zraszaczy nie jest dobrym pomysłem, ponieważ pozostawione krople wody zadziałają jak soczewka. Najlepiej więc, aby woda trafiała tylko i wyłącznie na podłoże, prosto pod krzew. Dobrym rozwiązaniem będzie rozprowadzenie wśród roślin linii nawadniających, dostarczających wodę bezpośrednio pod roślinę.

Oprócz tego warto wokół łodygi każdej posadzonej rośliny ukształtować w podłożu zagłębienie na kształt misy. Po podlaniu konewką woda nie będzie rozpływała się po większej powierzchni, a zostanie zatrzymana pod rośliną.

Ten oprysk ochroni twoje pomidory przed słońcem

Pomidory możemy zabezpieczyć przed upałami, przygotowując domowy preparat, dzięki któremu warzywa się wzmocnią oraz zyskają odporność na niesprzyjające warunki pogodowe.

Do przygotowania tej odżywki potrzebna będzie:

  • łyżka cynamonu,
  • łyżka sody oczyszczonej,
  • 1 litr ciepłej wody.

Następnie mieszamy sodę oczyszczoną z cynamonem i oba te składniki wlewamy do gorącej wody. Dokładnie je mieszamy, a gdy mieszanka ostygnie, przelewamy połowę przygotowanego preparatu do pięciu litrów wody. Pozostałą część chowamy do lodówki i możemy wykorzystać ją następnym razem.

Tak przygotowanym opryskiem możemy podlewać nasze pomidory. Istotne jest jednak to, aby wylewać go pod korzeń roślin i omijać liście. Domowy preparat stosujemy dwa razy w miesiącu.

Ściółkowanie pomidorów - czy to dobry sposób na upały?

Ściółkowanie pomidorów niewątpliwie korzystnie wpływa na wzrost i rozwój pomidorów. Dzięki temu zabiegowi skutecznie zapobiega się m.in. wzrostowi chwastów.

Jest to także świetne rozwiązanie na słoneczne dni, ponieważ ściółkowanie pozwala zapobiegać nadmiernemu parowaniu wody z gleby. Ponadto ściółka zabezpieczy korzenie roślin przed wahaniami temperatury. W tym celu możemy wykorzystać czarną agrowłókninę lub słomę, czy trociny.

Zobacz też:

Nazywają ją "rośliną biedy". Lepiej nie trzymaj jej w domu, bo portfel zaświeci pustkami

Najlepsza odżywka do zamiokulkasa. Roślina obsypie się nowymi liśćmi

Te rośliny przynoszą szczęście i pieniądze. Masz je w domu?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | uprawa roślin | szklarnia