Jagoda bożonarodzeniowa bije na głowę grudnika. Sprawdź, jak ją uprawiać
W okresie Bożego Narodzenia klimat w mieszkaniu może podkreślić nie tylko choinka, ale również wyjątkowe rośliny doniczkowe. Do gatunków, które zazwyczaj kojarzą się ze świętami, zaliczają się zdecydowanie grudniki oraz gwiazdy betlejemskie. Jest jednak jeszcze jedna, mniej znana gwiazda świątecznego parapetu. To jagoda bożonarodzeniowa.
Jeżeli znudziły ci się grudniki i gwiazdy betlejemskie, przynieś do domu doniczkę w jagodą bożonarodzeniową. To roślina znana powszechnie jako ardisia drzewiasta, która jest o wiele jest rzadziej spotykana.
Nie cieszy się aż taką popularnością, co dwa wymienione na początku gatunki, a jej spektakularna uroda przyciąga wzrok z daleka. Na pewno zrobi więc wrażenie, gdy postawisz ją na stole podczas kolacji wigilijnej.
Ardisia drzewiasta to ozdobna roślina doniczkowa z rodziny pierwiosnkowatych o ciekawych owocach przypominających czerwone korale, które mogą ją zdobić nawet 5-6 miesięcy.
Ma także piękne ciemnozielone liście o skórzastej fakturze, które rosną gęsto do góry, tworząc typową dla tego gatunku koronę. Naturalnie porasta bagniste tereny i lasy krajów azjatyckich: Japonii, Korei, Chin, Tajwanu czy Tajlandii. W Polsce zimą może być natomiast uprawiana jako roślina doniczkowa.
Może cię zainteresować: Nie tylko gwiazda betlejemska. Ta roślina upiększy twoje święta
Jeśli chodzi o to, jak uprawiać ardisię drzewiastą, to najważniejszą zasadą jest to, że trzeba zapewnić jej określoną glebę. Najlepiej, jeśli będzie miała cały czas wilgotną, lekką i przepuszczalną ziemię w doniczce.
Stanowisko dla jagody bożonarodzeniowej powinno być ciepłe i jasne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Idealna temperatura dla tej rośliny wynosi od około 15-17 do około 25 stopni Celsjusza. Jest tolerancyjna i potrafi wiele znieść, lecz nie zaniedbuj jej pielęgnacji.
Czytaj również: Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? To najczęstsza przyczyna
Jagodę bożonarodzeniową trzeba regularnie podlewać. Warto to robić nawet 2 do 3 razy w tygodniu w okresie letnim, natomiast zimą zabieg ten można ograniczyć do okresu co 7-9 dni (w zależności od potrzeb i temperatury w mieszkaniu).
Podlewanie ardisi drzewiastej powinno odbywać się od podstawki. Jeśli bedziesz podawać jej wodę od góry, możesz przypadkowo uszkodzić liście, doprowadzając do ich uszkodzeń albo przebarwień.
Zobacz też:
Nakarm cyklamen tymi resztkami. Będzie kwitł przez wiele miesięcy
Zapomnij o pokłutych dłoniach przy przesadzaniu kaktusów. Wystarczy, że poznasz ten trik
Liście skrzydłokwiatu usychają na końcach? Przeczytaj, zanim je obetniesz