Reklama
Reklama

Innym roślinom mogłoby zaszkodzić, ale rozmarynowi pomoże. Tani i skuteczny sposób

Rozmaryn jest aromatycznym dodatkiem do mięs i ryb. Ma również właściwości lecznicze, a herbatka z tego zioła jest zalecana cukrzykom. Warto mieć rozmaryn w doniczce, w ogrodzie i na balkonie. W pielęgnacji rośliny pomoże jeden trik.

Wiele osób marzy o domowej uprawie ziół, które dodadzą smaku i aromatu różnorodnym potrawom oraz napojom. Wśród najczęściej wybieranych są mięta, bazylia, oregano i rozmaryn. Co zrobić, by pięknie rosły?

Rozmaryn - zioło dla zapominalskich 

Rozmaryn jest mało wymagającą rośliną. W naturze radzi sobie w ekstremalnych warunkach, rosnąc nawet wśród skał na zboczach gór. Dlatego nie trzeba na niego chuchać i dmuchać, nawozić go i spryskiwać. Lubi słońce i w odróżnieniu od innych roślin - suszę. Podlewaj go dopiero wtedy, kiedy ziemia, w której rośnie, całkowicie wyschnie. Rozmaryn jest rośliną, o której można na jakiś czas zapomnieć. Podlany nawet po przesuszeniu, dojdzie do siebie.  

Rozmaryn, czyli morska rosa 

Nazwa “rozmaryn” oznacza “morską rosę”. Zioło zawdzięcza tę romantyczną nazwę temu, że porasta urwiste i często skaliste brzegi Morza Śródziemnego. Żeglarze wracający z wypraw zbliżając się do brzegów czuli intensywny zapach rozmarynu.  Naturalne warunki występowania rozmarynu to morskie, nasłonecznione wybrzeża. Zioło było tam narażone nie tylko na promienie słoneczne, ale i na wiatr. Ten niósł często ze sobą drobinki morskiej soli. Dla innych roślin mogłoby to być zabójcze, ale rozmaryn nauczył się z soli czerpać cenne minerały.  

Podlewanie rozmarynu słoną wodą

Świetnym trikiem na odżywienie rozmarynu jest podlanie go roztworem wody z solą morską. Wystarczy jedna łyżka soli na dwa litry wody. Takim roztworem warto podlać rozmaryn raz na trzy tygodnie.  W międzyczasie należy oczywiście podlewać roślinę zgodnie z jej zapotrzebowaniem zwykłą wodą - świetnie sprawdzi się tu deszczówka lub "odstana" woda z kranu. 

Aby rozmaryn dobrze rósł, należy mu zapewnić odpowie stanowisko - roślina lubi dużą ilość rozproszonych promieni słonecznych, świetnie więc sprawdzi się w pobliżu okna, choć nie koniecznie bezpośrednio na południowym parapecie. Zbyt ostre słońce może uszkodzić liście. 

Zobacz też:

Liście storczyka żółkną? Włóż to do doniczki, a problem zniknie

Sadzisz tuje? Pamiętaj o tej zasadzie, jeśli chcesz, żeby dobrze rosły

Jest mało wymagająca i ma różnorodne kwiaty. Posadź tę roślinę w swoim ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zioła | uprawa roślin