Reklama
Reklama

Idą zimne dni. Zrób to z kwiatami na balkonie, a bez problemu dotrwają do wiosny

Zima wymaga od hodowców kwiatów przedsięwziąć wzmożone działania w celu ochrony ulubionych roślin. Dotyczy to nie tylko działkowych, czy przydomowych ogrodów, ale także balkonów. Decydując się na właściwe kroki, rośliny przetrwają aż do wiosny.

Na samym początku trzeba określić, które kwiaty będą w stanie dotrwać aż do wiosny. Tylko w tych przypadkach przygotowanie ich do zimowania będzie uzasadnione. Jakich gatunków to dotyczy?

Zimowanie można przeprowadzić z kwiatami takimi jak: pelargonie, begonie, oleandry, fuksje, męczennice, czy diplandenie. Trzeba jednak wiedzieć, co robić, żeby cały proces się udał. Jest pewien sposób, który znacząco zwiększa na to szanse.

O czym pamiętać, przygotowując kwiaty do zimowania?

Przygotowując kwiaty do zimowania, należy zwracać szczególną uwagę na ich stan zdrowia. Niższą temperaturę i ograniczony dostęp do światła przetrwają tylko zdrowie okazy, niezaatakowane przez żadne szkodniki.

Na początku trzeba usunąć z kwiatów zwiędłe i suche liście. Trzeba ukrócić pędy rośliny o około ⅔ długości. Kluczowe jest tutaj trzymanie się wytycznych odnośnie do konkretnych gatunków. Niektóre wymagają specjalnego podejścia.

W jakim miejscu zimować rośliny?

Kwiaty należy zimować w chłodnych, ale widnych miejscach. Rośliny nie powinny być narażone na mrozy. Optymalną temperaturą jest poziom ciepła na pułapie od 4°C do 8°C. Dobrym miejscem będzie garaż, czy piwnica z dostępem do światła lub klatka schodowa w przypadku bloków mieszkalnych. Dzięki temu kwiaty z balkonu przetrwają zimę.

Czytaj również: Fikus traci liście? Zrób to dzisiaj, a za trzy tygodnie znów będzie najbujniejszą rośliną w mieszkaniu

Ta czynność sprawi, że rośliny z balkonu przetrwają zimę

Jest jeszcze jedna czynność, która pomoże sprawić, że rośliny przetrwają zimę. Trzeba ograniczyć podlewanie, ale nie do zera. Należy nawadniać kwiaty od 1 do 3 razy na miesiąc. Kategorycznie trzeba unikać przesuszenia, czy nadmiernego podlewania.

Rośliny podczas zimy wchodzą w stan spoczynku. Dlatego nie należy ich nawozić. Kiedy mroźne miesiące będą dobiegać końca, można przestawić kwiaty w nieco cieplejsze miejsce. Wtedy zakończą proces wegetacji i już na wiosnę wypuszczą nowe liście. Potem na balkon będzie można je wystawić już w połowie maja, kiedy znikną przymrozki.

Zobacz też:

Grudnik utonie w kwiatach. Musisz jednak zrobić to do połowy grudnia 

Kupiłeś gwiazdę betlejemską? Zrób to, a postoi nawet 2 razy dłużej

W grudniu nie zapomnij okryć tym berberysów. Przetrwają zimę bez szwanku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin