Reklama
Reklama

Hiacynty ozdobią twój ogród, jeśli nie przegapisz terminu sadzenia. Sprawdź, kiedy to zrobić

Są symbolem hojności i szczerości, a także mądrości życiowej i doświadczenia. Hiacynty cieszą się ogromną popularnością z uwagi na piękno swoich kwiatów i intensywny zapach. Zbliża się termin ich sadzenia. Lepiej go nie przegapić, jeśli chcemy, by wiosną były ozdobą ogrodu.

Hiacynty to rośliny z rodziny szparagowatych, szeroko rozpowszechnione jako rośliny ozdobne, z uwagi na efektowne kwiatostany. Hiacynty najczęściej zakwitają wiosną, w kwietniu lub w maju. Mogą mieć rozmaite kolory — biały, fioletowy, różowy, niebieski, pomarańczowy lub żółty. Choć kwitną raczej krótko, intensywnie i pięknie pachną, a ich uprawa nie jest szczególnie skomplikowana. Trzeba tylko zapewnić im właściwe warunki rozwoju, a przede wszystkim posadzić je w odpowiednim terminie. Kiedy sadzić hiacynty i jak to zrobić?

Uprawa hiacyntów – czego potrzebują, by zdrowo się rozwijać?

Hiacynty kwitną od dwóch do trzech tygodni, wydzielając upajający, charakterystyczny zapach. W naszym klimacie rośliny te, uprawiane w gruncie, kwitną w kwietniu lub maju. Z dorodnych cebul mogą rozwinąć się równie dorodne, zebrane w gronie kwiaty. Jeśli chcemy, by było ich dużo, warto więc zdecydować się na możliwie jak największą cebulę.

Jak uprawiać hiacynty? Oto kilka porad:

  • Idealne dla hiacyntów stanowisko powinno być ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Rośliny poradzą sobie także w delikatnym cieniu.
  • Hiacynty preferują ziemię przepuszczalną i żyzną, najlepiej próchniczą. Jej odczyn pH powinien być zbliżony do obojętnego.
  • Podlewanie hiacyntów w doniczce powinno się odbywać raz w tygodniu, jednak rośliny, które rosną w gruncie, w zasadzie nie wymagają podlewania. Warto je nawadniać jedynie w okresie wzrostu i kwitnienia, jeśli jest naprawdę sucho.

Nawożenie hiacyntów odbywa się wiosną i jesienią. Pamiętajmy jednak, by nie nawozić tych hiacyntów, które zostały dopiero posadzone. Jeszcze przed umieszczeniem w ziemi cebul powinniśmy nawieźć ją kompostem lub obornikiem.

Sadzenie hiacyntów – kiedy i jak to zrobić?

Sadzenie hiacyntów powinno odbywać się od września do października. Rozstawa i głębokość sadzenia uzależniona jest w dużej mierze od wielkości cebul. Powinniśmy więc sadzić je na głębokości 10-20 cm (warto przyjąć zasadę, że głębokość powinna być równa trzykrotności cebuli), a rozstawa między cebulami powinna wynosić 15-20 cm.  Co jeszcze jest istotne? Ziemię przed sadzeniem trzeba spulchnić, odchwaścić i nawieźć. Cebule hiacyntów sadzimy zaś piętką do dołu.

Zimowanie hiacyntów – jak zabezpieczyć je przed mrozem?

Po posadzeniu cebul hiacyntów w ziemi należy wykonać ściółkowanie gleby. Dzięki temu uchronimy świeże sadzonki przed przemarznięciem. To istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy uprawiamy odmiany, które wykazują się niewielką mrozoodpornością. Można do tego wykorzystać na przykład korę lub torf.

Zobacz też:

Liście borówki żółkną. Działaj szybko, a zdążysz ją uratować

Mało kto pamięta o tym zabiegu. To dzięki niemu pomidory mają obfite plony

Nie rób tego podczas podlewania ogórków. W ten sposób im szkodzisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | kwiaty