Hiacynty ozdobią twój ogród, jeśli nie przegapisz terminu sadzenia. Sprawdź, kiedy to zrobić
Są symbolem hojności i szczerości, a także mądrości życiowej i doświadczenia. Hiacynty cieszą się ogromną popularnością z uwagi na piękno swoich kwiatów i intensywny zapach. Zbliża się termin ich sadzenia. Lepiej go nie przegapić, jeśli chcemy, by wiosną były ozdobą ogrodu.
Hiacynty to rośliny z rodziny szparagowatych, szeroko rozpowszechnione jako rośliny ozdobne, z uwagi na efektowne kwiatostany. Hiacynty najczęściej zakwitają wiosną, w kwietniu lub w maju. Mogą mieć rozmaite kolory — biały, fioletowy, różowy, niebieski, pomarańczowy lub żółty. Choć kwitną raczej krótko, intensywnie i pięknie pachną, a ich uprawa nie jest szczególnie skomplikowana. Trzeba tylko zapewnić im właściwe warunki rozwoju, a przede wszystkim posadzić je w odpowiednim terminie. Kiedy sadzić hiacynty i jak to zrobić?
Hiacynty kwitną od dwóch do trzech tygodni, wydzielając upajający, charakterystyczny zapach. W naszym klimacie rośliny te, uprawiane w gruncie, kwitną w kwietniu lub maju. Z dorodnych cebul mogą rozwinąć się równie dorodne, zebrane w gronie kwiaty. Jeśli chcemy, by było ich dużo, warto więc zdecydować się na możliwie jak największą cebulę.
Jak uprawiać hiacynty? Oto kilka porad:
- Idealne dla hiacyntów stanowisko powinno być ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Rośliny poradzą sobie także w delikatnym cieniu.
- Hiacynty preferują ziemię przepuszczalną i żyzną, najlepiej próchniczą. Jej odczyn pH powinien być zbliżony do obojętnego.
- Podlewanie hiacyntów w doniczce powinno się odbywać raz w tygodniu, jednak rośliny, które rosną w gruncie, w zasadzie nie wymagają podlewania. Warto je nawadniać jedynie w okresie wzrostu i kwitnienia, jeśli jest naprawdę sucho.
Nawożenie hiacyntów odbywa się wiosną i jesienią. Pamiętajmy jednak, by nie nawozić tych hiacyntów, które zostały dopiero posadzone. Jeszcze przed umieszczeniem w ziemi cebul powinniśmy nawieźć ją kompostem lub obornikiem.
Sadzenie hiacyntów powinno odbywać się od września do października. Rozstawa i głębokość sadzenia uzależniona jest w dużej mierze od wielkości cebul. Powinniśmy więc sadzić je na głębokości 10-20 cm (warto przyjąć zasadę, że głębokość powinna być równa trzykrotności cebuli), a rozstawa między cebulami powinna wynosić 15-20 cm. Co jeszcze jest istotne? Ziemię przed sadzeniem trzeba spulchnić, odchwaścić i nawieźć. Cebule hiacyntów sadzimy zaś piętką do dołu.
Po posadzeniu cebul hiacyntów w ziemi należy wykonać ściółkowanie gleby. Dzięki temu uchronimy świeże sadzonki przed przemarznięciem. To istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy uprawiamy odmiany, które wykazują się niewielką mrozoodpornością. Można do tego wykorzystać na przykład korę lub torf.
Zobacz też:
Wykonaj ten zabieg jesienią, a bujnych piwonii wiosną pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki
Ta woda jest najgorsza do podlewania wrzosów. Może zniszczyć krzewinki
Twoje hortensje brązowieją? To wcale nie choroba czy szkodniki. Powód jest prostszy niż myślisz