Reklama
Reklama

Egzotyczna roślina o okazałych kwiatach i rozłożystej koronie. Drzewo storczykowe zachwyca

Kwitnące drzewo storczykowe zwraca uwagę już z daleka. Wyróżnia się wielkiej urody kwiatami, które są duże i pięknie pachną. Choć roślina w naturze rośnie w Indiach i Chinach, możemy ją także uprawiać w Polsce, o ile zapewnimy jej właściwe warunki do rozwoju. Jak uprawiać drzewo storczykowe? Podpowiadamy.

Drzewo storczykowe tak naprawdę nie ma nic wspólnego ze storczykami. Jego nazwa wzięła się od widowiskowych kwiatów, które przypominają storczyki. Pięknie pachną i są największą ozdobą tej rośliny.

Drzewo storczykowe w naturze może osiągnąć nawet 12 metrów wysokości. W naszym klimacie nadaje się jednak do uprawy w pojemnikach i osiąga maksymalnie 3 metry. Warto zając się jego pielęgnacją, bo prezentuje się niesamowicie, zachwycając domowników i olśniewając gości. 

Drzewo storczykowe — charakterystyka i ciekawostki

Storczykowiec purpurowy (Bauhinia Purpurea), nazywany również drzewem storczykowym, to jedna z najpiękniejszych roślin wieloletnich. Ma ciemnozielone liście i kielichowe kwiaty w kolorze różowym lub purpurowym. Są duże i często rozwijają się na roślinie jeszcze przed pojawieniem się liści. Możemy je obserwować wiosną i latem, zachwycając się także ich pięknym zapachem.

Z uwagi na swoją dużą dekoracyjność, storczykowiec purpurowy zwykle uprawiany jest jako roślina ozdobna. Ma jednak również zastosowanie lecznicze, pozytywnie wpływając na układ pokarmowy. Wszystkie części tej rośliny są jadalne, jeśli zostaną poddane obróbce termicznej. Storczykowiec purpurowy najlepiej uprawiać w doniczce — w mieszkaniu, biurze czy na tarasie.

Czytaj też: Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie 

Drzewo storczykowe — uprawa i pielęgnacja

Uprawa drzewa storczykowego nie jest szczególnie trudna, a może przynieść wiele satysfakcji. Roślina ta lubi jasne stanowiska z rozproszonym światłem i temperatury 25-26 stopni Celsjusza w czasie kwitnienia oraz wegetacji. Pod jej uprawę nada się uniwersalna ziemia do kwiatów z dodatkiem perlitu lub gruboziarnistego piasku. Warto pamiętać, by na dnie pojemnika ułożyć warstwę drenażową.

W czasie upałów drzewo storczykowe należy regularnie podlewać i zraszać, a zimą nieco ograniczyć nawadnianie. Jeśli chodzi o nawożenie storczykowca purpurowego, należy to robić w okresie wegetacyjnym co 2-3 tygodnie. Najlepiej stosować wymiennie uniwersalny nawóz do roślin doniczkowych oraz nawóz do roślin kwitnących. Roślinę można rozmnażać z nasion przez cały rok. 

Zobacz też:

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

Twoje róże nie chcą kwitnąć? Winne może być nieodpowiednie sąsiedztwo

W ten sposób ochronisz winorośl przed chorobami. Nie chodzi o żaden oprysk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin | drzewa