Reklama
Reklama

Dzięki tej odżywce paprotka wypuści nowe liście. Zrobisz ją w kilka sekund

Dostrzegłeś, że twoja paprotka zaczęła więdnąć i straciła bujny pokrój, ponieważ ostatnio codziennie gubi liście? Nie czekaj, aż kwiat całkowicie zmarnieje, tylko jak najszybciej zrób i podaj mu domową odżywkę na bazie popularnego produktu ze sklepu. Zamiast używać go do ciasta czy kawy, nakarm nim swoją roślinę, a ta na pewno ci się odwdzięczy.

Odnosisz wrażenie, że twoja paprotka za tobą nie przepada? To nie tak. Jeśli jednak pomimo regularnego podlewania, roślina więdnie i traci liście, najprawdopodobniej nie chodzi o niedobory wody, a inne błędy uprawowe, które popełniasz. 

Ten kwiat doniczkowy jest dość kapryśny. Szczególnie zimą, dlatego musisz zapewnić mu idealne warunki do rozwoju. Zmień swoje nawyki, przestaw paprotkę w odpowiednie miejsce i nakarm ją domową odżywką, aby niedługo roślina znów zachwycała świetną kondycją.

Czytaj również: Zamiast wsypywać do herbaty, dodaj do wody i podlej choinkę. Nie będzie gubić igieł

Dlaczego liście paprotki usychają? Być może zapewniasz jej złe warunki

Podlewasz paprotkę i nie masz pojęcia, dlaczego liście paprotki usychają? Problemem nie muszą być braki w nawodnieniu, choć to oczywiste, że trzeba jej regularnie dostarczać wody, ponieważ pochodzi z wilgotnych obszarów.

Naturalnie występuje także na zacienionych terenach, dlatego paprotki nie możesz stawiać w zbyt jasnym miejscu, z bezpośrednim światłem słonecznym. W takich warunkach łatwo schnie, a jej liście przebarwiają się nieestetycznie. 

Rośliną powinna zostać posadzona w żyznej, przepuszczalnej, lekko kwaśnej glebie (gotowa mieszanka albo mieszanka ziemi kompostowej, piasku i torfu z przewagą tej pierwszej). 

Warto ją postawić pomieszczeniu z temperaturą od 18 o 25 stopni Celsjusza - tam, gdzie pada rozproszone światło. Nie powinien być to parapet tuż nad rozgrzanym do czerwoności grzejnikiem lub przy otwartym oknie, bo tam paprotka może być narażona na przeciągi, suche powietrze i zmiany temperatur, a za tymi nie przepada.

Może cię zainteresować: Jagoda bożonarodzeniowa bije na głowę grudnika. Sprawdź, jak ją uprawiać

Jak dbać o paprotkę, aby nie uschła? To absolutna podstawa

Zimą regularnie zraszaj liście paprotki i od czasu do czasu włącz w domu nawilżacz powietrza, aby roślina nie uschła. Jeśli zauważysz suche fragmenty liści, pozbądź się ich za pomocą ostrych, zdezynfekowanych nożyczek. 

Podlewanie paproci zimą powinno obywać się raz w tygodniu. Najważniejsze jest jednak to, by za każdym razem dostarczać jej miękkiej, przegotowanej, ostudzonej wodą. Sama woda nie zawsze jednak wystarcza, by przywrócić ją do idealnej kondycji, jeśli roślina zdążyła już zmarnieć. 

Zamiast do kawy, wlej do doniczki. Dzięki tej odżywce paprotka wypuści nowe liście

Zimą raz w miesiącu warto podawać paprotce nawozy - sklepowe albo domowe (latem co 2-3 tygodnie). Te drugie są jednak tańsze, a działają równie skutecznie. Jedną z najskuteczniejszych możesz przygotować błyskawicznie na bazie produktu, który zazwyczaj dodawany jest do kawy czy ciasta.

Chodzi o mleko w proszku, które dostarczy roślinie wapnia, dzięki czemu wzmocni korzenie paprotki i pobudzi ją do wzrostu. Wymieszaj 100 ml produktu z 1 litrem wody (przegotowanej) i podlej kwiatek. Po kilku takich kuracjach zacznie wypuszczać nowe liście.

Zobacz też:

Kwiaciarka zdradza, jak często podlewać grudnika. Dzięki temu będzie kwitł do wiosny

Widzisz to na monsterze? Dzięki temu z łatwością ją rozmnożysz

Nie tylko gwiazda betlejemska. Ta roślina upiększy twoje święta

INTERIA.PL