Reklama
Reklama

Domowa odżywka do róż ogrodowych, na którą nie wydasz nawet złotówki

Róże to bardzo popularne kwiaty, które często sadzimy w ogrodzie lub na działce. Prezentują się pięknie, zachwycając swoim wyglądem. Warto jednak poznać ich podstawowe wymagania pielęgnacyjne, w tym nawożenie. Sprawdź przepis na tanią odżywkę wzmacniającą do róż.

Wiosna to pora roku, w której sadzimy rośliny, w tym róże. Warto mieć je w swoim ogrodzie nie tylko ze względu na piękny wygląd, ale też łatwą pielęgnację. Zadbaj odpowiednio o swoje krzewy i przygotuj domową odżywkę. Dzięki niej będziesz cieszyć się latem z licznych kwiatów. 

Pielęgnacja krzewów róż w ogrodzie - najważniejsze zasady

Róże ogrodowe nie mają zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych, jednak musimy pamiętać o pewnych aspektach. Rośliny te najczęściej sadzimy wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Możemy zrobić to też w okresie jesiennym, czyli od września do października. 

Kwiaty najlepiej rosną na słonecznym stanowisku, natomiast nie tolerują dużej wilgotności i przeciągów. W trakcie ich uprawy nie możemy zapomnieć o przycinaniu krzewów. Tę czynność pielęgnacyjną wykonujemy wiosną, po ustaniu przymrozków. Używamy ostrego sekatora, który nie uszkodzi pędów. 

Podlewanie róż dostosowujemy do warunków panujących na zewnątrz. W trakcie suszy nawadniamy krzewy rzadko, lecz obficie. Używamy do tego deszczówki, ponieważ woda z kranu jest zbyt twarda dla tych roślin. 

Zdarza się, że czasem róże potrzebują odżywienia. Możemy udać się do sklepu ogrodniczego po nawóz lub samodzielnie przygotować domową odżywkę. 

Naturalne odżywki do krzewów róż

Wiosną warto odżywić kwiaty, niekoniecznie nawozem ze sklepu ogrodniczego. Możesz zaoszczędzić i wybrać ekologiczną odżywkę z fusów po kawie. Wystarczy, że wsypiesz je bezpośrednio pod krzaczki. Muszą jednak ostygnąć przed zasileniem nimi roślin. Jak ten odpad działa na róże?

Fusy po kawie neutralizują w glebie nadmiar wapnia z kranówki. Poza tym spulchniają podłoże, dzięki czemu jest odporne na przesuszenie. 

Odżywka z fusów po kawie jest tak popularna, jak ta zrobiona z drożdży, które również odżywiają róże. Jak ją przygotować?

Drożdże rozpuszczamy w 10 l ciepłej wody i takim nawozem podlewamy rośliny. Te dwie odżywki nic nie kosztują, a dodatkowo nie szkodzą środowisku, ze względu na brak chemii w składzie. 

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ogród | działka | pielęgnacja roślin | nawożenie