Reklama
Reklama

Dodaj kilka kropel do konewki i podlej wrzosy. Podziękują ci kwiatami

Wrzosy są symbolem jesieni. O tej porze roku zalewają ogrody, tarasy i balkony swoimi różowymi i fioletowymi kwiatami, przyciągając uwagę niejednej osoby. Co jednak zrobić, żeby kwitły zdrowo i obficie? Wystarczy, że dodasz do konewki kilka kropel soku z pewnego owocu, który z pewnością masz w kuchni.

Jesień zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo wiele osób zastąpi kolorowe kwiaty jesiennymi wrzosami. W ogrodzie można uprawiać je przez kilka lat, ponieważ są roślinami wieloletnimi. Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacyjne tych okazów oraz przepis na odżywkę, którą zrobisz w zaciszu domowym.

Jak uprawiać wrzosy? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Uprawa wrzosów jest dość łatwa, jednak należy zastosować najważniejsze zasady pielęgnacyjne. Jak zatem dbać o te piękne rośliny?

  • Sadzenie

Te rośliny sadzimy wczesną wiosną lub jesienią na głębokość, na której rosły w doniczce. Warto zachować 20-30 cm odstępu, aby miały miejsce na rozrośnięcie się w ogrodzie. 

  • Stanowisko i podłoże

Wrzosy najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach, choć można też posadzić je w półcieniu. Musimy zapewnić im kwaśną glebę o odczynie pH 4-4,5. Powinna być też przepuszczalna i uboga w składniki odżywcze. Przed posadzeniem polecamy wymieszać ziemię z kwaśnym torfem lub użyć specjalnego podłoża do roślin wrzosowatych. 

  • Podlewanie

Mimo odporności na suszę, warto podlewać regularnie wrzosy w trakcie upałów, szczególnie młode sadzonki. Okazy nie lubią przelewania, dlatego polecamy zapewnienie im dobrze zdrenowanego podłoża. 

  • Przycinanie

Ten zabieg jest konieczny w przypadku tych roślin. Pozwala na zachowanie zwartego pokroju, zapewnia kwitnienie w następnym sezonie i odmładza okazy. Cięcie wykonujemy wiosną po przymrozkach albo jesienią po kwitnieniu. Tniemy powyżej poziomu zielonych pędów. Starsze kwiaty powinniśmy przyciąć nieco głębiej, ale nadal unikając cięcia w stare, zdrewniałe części. 

  • Ochrona przed mrozem

Wrzosy na ogół są odporne na niskie temperatury, jednak warto zabezpieczyć je na zimę. Należy zatem okryć je gałązkami świerkowymi bądź agrowłókniną

Nawożenie wrzosów. Przepis na odżywkę z soku z cytryny

Wrzosy nie potrzebują intensywnego nawożenia. Wystarczy, że użyjemy nawozu do roślin kwasolubnych. Unikajmy jednak tych, które zawierają wapń, ponieważ mogą podnieść pH gleby. Możemy natomiast zakwasić nimi podłoże okazów sadzonych na koniec lata. 

Polecamy zastosowanie domowego nawozu do wrzosów. Wystarczy zakwasić deszczówkę w konewce kilkoma kroplami soku z cytryny. Zamiennie możemy użyć kwasku cytrynowego. Tak przygotowaną odżywką podlewamy regularnie wrzosy.  

Zobacz też:

Zrób to z hortensjami zimą. Latem obsypią się kwiatami

Jak wykorzystać nadmiar śniegu w ogrodzie? W ten sposób zadbasz o swoje rośliny

Te warzywa wysiej już dziś. Będziesz się cieszyć plonami szybciej, niż sąsiedzi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | nawożenie