Reklama
Reklama

Darmowy nawóz do malin. Pobudza je do wzrostu i owocowania

Maliny są uważane za najlepsze owoce przez wiele osób. Zachwycają swoim słodkim i aromatycznym smakiem. Na te sezonowe owoce czekamy z niecierpliwością przez cały rok. Co zatem zrobić, aby latem cieszyć się obfitymi plonami? Pobudź maliny do wzrostu, stosując darmowy nawóz.

Owoce malin możemy jeść prosto z krzaczka, ale też warto przygotować z nich soki oraz dżemy, które będą wspaniale smakować w trakcie jesienno-zimowego sezonu. Musimy jednak zebrać sporą ilość owoców. Poznaj zatem sposoby na pobudzenie malin do wzrostu. Sprawdź, z czego zrobić domowy nawóz. 

Jak pobudzić maliny do wzrostu? Najważniejsze zasady

Uprawa malin nie jest skomplikowana. Należy zastosować pewne zasady, aby krzaczki obsypały się mnóstwem owoców. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednie stanowisko dla roślin. Najlepiej sadzić je w południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej części ogrodu

Maliny urosną w żyznej i przepuszczalnej glebie, o lekko kwasowym odczynie. Powinniśmy też często je podlewać, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu, czyli od połowy maja do końca września. Ziemia musi być stale wilgotna. 

Warto także przycinać pędy roślin raz w roku, jesienią lub wczesną wiosną. Zabieg ten pobudza do wzrostu. Pamiętajmy, aby używać podpór do dużych krzaków. Możemy kupić je w sklepie lub użyć zwykłego sznurka, który przywiązujemy do płotu. 

Najlepszy nawóz do malin. Użyj popularnego odpadu

Maliny potrzebują dodatkowych składników odżywczych, aby wydały obfite plony. Na rynku istnieje wiele preparatów do odżywienia roślin, jednak warto zastosować domowy nawóz z odpadu, który wyrzucamy do kosza. Mowa o fusach po kawie. Jak zasilić nimi krzaczki?

Wystarczy wysypać fusy po kawie pod krzaczki i wymieszać je z ziemią. Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia

Taki darmowy nawóz z odpadu zakwasi ziemię oraz dostarczy roślinie składników odżywczych tj. azot, fosfor, potas oraz wapń. Dzięki niemu maliny jeszcze bardziej zostaną pobudzone do wzrostu, a w lipcu owoce będziemy zbierać garściami. 

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawożenie | działka