Częstuję skrzydłokwiat moim śniadaniem. Dzięki temu kwitnie na okrągło
Twój skrzydłokwiat przestał wypuszczać kwiaty? A może jego liście zaczęły żółknąć? Zarówno w jednej, jak i drugiej sytuacji roślina potrzebuje zastrzyku energii. Zamiast kupować chemiczne nawozy, przygotuj naturalną odżywkę z produktu, który być może używasz do śniadania.
Każdy posiadacz skrzydłokwiatu marzy o dużych, intensywnie zielonych, pełnych blasku liściach oraz o pięknych, białych kwiatostanach. Okazuje się, że ta roślina doniczkowa może kwitnąć na okrągło, jeśli zaczniemy ją nawozić. Z pomocą przychodzą otręby bogate w składniki odżywcze.
Żeby skrzydłokwiat wypuścił białe kwiaty, w pierwszej kolejności musimy zapewnić mu odpowiednie warunki. Jak zatem dbać o tę roślinę?
Ten okaz sadzimy w przepuszczalnym i żyznym podłożu. Stawiamy go natomiast w jasnym pomieszczeniu z rozproszonym światłem, choć poradzi sobie też w półcieniu. Optymalna temperatura dla tej rośliny to 18-22 stopni Celsjusza. W sezonie grzewczym nie lokujmy jej zatem przy grzejnikach.
Zadbajmy o odpowiednie nawodnienie skrzydłokwiatu. Podlewajmy go, gdy ziemia całkowicie przeschnie. Jego liście żółkną i brązowieją właśnie przez brak wody. Z kolei przelanie prowadzi do powstania pleśni i pojawienia się szkodników oraz chorób grzybowych.
Roślina lubi wilgotne powietrze, dlatego polecamy zraszanie jej liści, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Możemy też postawić blisko niej nawilżacz powietrza.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dlaczego zamiokulkas żółknie? Włóż surowe jajko do doniczki, a odzyska formę
Otręby kupimy dosłownie w każdym sklepie. Można zrobić z nich nie tylko zdrowe śniadanie, ale też skuteczną odżywkę dla skrzydłokwiatu.
Jakie składniki zawierają otręby? Oto lista:
- fosfor - wspiera system korzeniowy;
- potas - wpływa na gospodarkę wodną i zapobiega żółknięciu liści;
- magnez - wspomaga fotosyntezę, przyczynia się do intensywnego wzrostu rośliny;
- żelazo - chroni przed odbarwieniem liści;
- witaminy z grupy B - pomagają okazowi przetrwać trudne warunki np. przesadzenie do nowej ziemi czy zmianę stanowiska.
Po regularnym stosowaniu naturalnej odżywki skrzydłokwiat zacznie wypuszczać nowe liście i kwiaty. Poza tym będzie odporny na choroby i wahania temperatury oraz wilgotności, co jest ważne, zwłaszcza w sezonie grzewczym.
Odżywkę z otrębów dla skrzydłokwiatu robi się łatwo. Poza tym jej przygotowanie nie zajmuje dużo czasu.
Jakich składników potrzebujemy do zrobienia odżywki dla skrzydłokwiatu? Oto lista:
- 3 łyżki dowolnych otrębów;
- 1 l letniej, przegotowanej wody;
- słoik;
- gaza albo sitko do przecedzania.
Na początek wsypujemy otręby do słoika i zalewamy je wodą. Żeby dobrze się namoczyły, musimy zamieszać całość.
Następnie przykrywamy słoik gazą lub sitkiem i odstawiamy go na 24 godziny. Musi stać w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej.
Na koniec odcedzamy płyn i rozcieńczamy go z wodą w proporcji 1:2 (1 część otrębów i 2 części wody). Tak przygotowaną odżywką podlewamy skrzydłokwiat raz na dwa tygodnie. Stosujemy ją na wilgotną glebę. Ten naturalny nawóz możemy przechowywać w lodówce maksymalnie przez tydzień.
Zobacz też:
Ten storczyk jest jeszcze piękniejszy, niż tradycyjny. Jego kwiaty przypominają motyle
Mrozoodporne rośliny do ogrodu. Przetrwają nawet bardzo niskie temperatury
Gwiazda betlejemska może kwitnąć całą zimę. Wystarczy, że podlejesz ją tym