Chcesz, żeby ogórki obrodziły? Nie zapomnij o tym zabiegu
Ogórki z ogromnym zamiłowaniem uprawiane są w przydomowych ogródkach, a także szklarniach. W przypadku tych drugich możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości plonów przez cały rok. Ważne jest jednak, aby w środowisku, jakim jest szklarnia, adekwatnie dbać o ogórki. Nie można zapominać o wykonywaniu konkretnych zabiegów. Jednym z nich jest przycinanie. Na czym polega oraz jak poprawnie je wykonać? Podpowiadamy.
Dbanie o uprawę ogórków to nie tylko regularne podlewanie, ale również wykonywanie należnych zabiegów pielęgnacyjnych. Te mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego wzrostu, a także obfitości plonów. Tak więc nie można zapomnieć o przycinaniu ogórków szklarniowych, które jest jednym z ważniejszych w przypadku hodowli w szklarni.
Przycinanie ogórków jest niezwykle istotnym zabiegiem, o którym wielu ogrodników zapomina. Ma on na celu kontrolowanie wzrostu roślin, ale nie tylko. Takie przycinanie zapewnia lepszy przepływ światła do każdej z części rośliny, a także poprawia wentylację.
Odpowiednie i regularne przycinanie zapobiega rozwojowi chorób grzybowych, a także rozprzestrzenianiu się ich, co jest wyjątkowo proste w warunkach, jakie tworzy szklarnia.
Korzyści z przycinania ogórków jest cała masa. Przede wszystkim są to obfite plony o wyższej jakości. Ogórki są większe i zdrowsze, a także cechuje je lepszy smak. Ponadto regularne przycinanie jest sprzymierzeńcem efektywniejszego wykorzystywania zasobów. Co to oznacza w praktyce? Woda i ważne składniki odżywcze są lepiej rozprowadzane po roślinie, która może skupić się na wytwarzaniu dorodnych owoców.
Zobacz również: Te warzywa wysiej w lipcu. Szybko będziesz się cieszyć plonami
Przycinanie ogórków w szklarni prowadzi do tego, że optymalna liczba liści na pędzie powinna wynosić około 20-25. Do tego właśnie należy dążyć tym zabiegiem, bowiem taka ilość pozwala zachować równowagę pomiędzy zdrowym wzrostem a owocowaniem. Ten strategiczny zabieg cięcia powinien być przeprowadzany regularnie co 7-10 dni, aby wspomniana już równowaga cały czas funkcjonowała.
Jak obcinać liście z ogórków w szklarni? Przede wszystkim usuwanie dobrze zacząć od dolnych pędów oraz liści do wysokości mniej więcej 50 centymetrów. Dzięki temu ogórki dojrzewające w wyższych partiach mają lepsze warunki do rozwoju.
W następnej kolejności należy zająć się skracaniem pędów w wyższych partiach, pozostawiając 2-3 listki nad każdym związkiem owoców. Taka metoda pobudza roślinę do owocowania, a także zapewnia lepszy dostęp światła to wszystkich części.
Podczas wykonywania tego zabiegu ważna jest technika, a także używane narzędzie. Nie może być ono tępe oraz brudne, ponieważ może to sprzyjać rozwojowi chorób. Dobry sekator pozwoli sprawnie, bezpiecznie i precyzyjnie usunąć liście. Najlepiej robić to bezpośrednio przy pędzie rośliny bądź zaraz przed blaszką liścia, zostawiając cały ogonek. Posiadając taką wiedzę, można zminimalizować ryzyko infekcji i niepowodzeń, a także zapewnić sobie zdrowe i obfite plony prosto ze szklarni.
Może cię zainteresować: Koniecznie dorzuć ten składnik do kiszenia ogórków. Będą chrupiące i smaczne
Zobacz też:
Gwiazda betlejemska może kwitnąć całą zimę. Wystarczy, że podlejesz ją tym
Zamiast do kosza, wrzuć do doniczki zamiokulkasa. Będzie rósł, jak nigdy
Gwiazda betlejemska gubi liście? Sprawdź, czy nie popełniasz tego błędu