Reklama
Reklama

Chcesz przesadzić kaktusa, ale nie wiesz, jak to zrobić?. Nie pokłujesz się, jeśli zastosujesz ten trik

Kaktusy to popularne rośliny doniczkowe, które nie mają dużych wymagań uprawowych. Musimy jednak przesadzać je co jakiś czas, zresztą podobnie, jak inne rośliny. Przesadzanie kaktusów wydaje się trudne ze względu na kłujące kolce. Mamy na to sposób.

Kontakt z kaktusem jest nieprzyjemny ze względu na jego kolce. Właśnie dlatego warto poznać trik, dzięki któremu nie pokłujemy dłoni. Poznaj też tajniki przesadzania kaktusów dotyczące terminu, sposobu i podlewania. 

Przesadzanie kaktusa - najważniejsze zasady

Kaktusa najlepiej przesadzić wczesną wiosną, przed rozpoczęciem jego sezonu wegetacyjnego. Trwa on od października do marca. Nie możemy wykonywać tej czynności podczas kwitnienia. 

Kaktusa powinniśmy przesadzać, gdy jego podłoże jest suche. Wobec tego należy zaprzestać jego podlewania, przynajmniej tydzień przed tym zabiegiem

Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią doniczkę. Powinna być ona większa niż ta poprzednia i zawierać chociaż jeden otwór drenażowy na odpływ wody. Pamiętajmy, że rośliny te nie lubią nadmiaru wilgoci. Może doprowadzić to do gnicia korzeni. 

Musimy także dopasować kształt doniczki do gatunku kaktusa. Zależy to od bryły korzeniowej rośliny. 

Jak przesadzać kaktusa, żeby się nie pokłuć?

Nie pokłujemy się, jeśli przesadzimy kaktusa za pomocą gazety. Należy złożyć ją w wąski i dość długi pasek, którym owiniemy roślinę. Trzymając zabezpieczonego kaktusa, odwracamy doniczkę, delikatnie stukamy nią o kant stołu i wyjmujemy kwiat. 

Następnie przystępujemy do oczyszczania korzeni z resztek starej ziemi. Na tym etapie usuwamy też zaschnięte, uszkodzone lub zbyt długie korzenie za pomocą ostrego i zdezynfekowanego sekatora. 

Do nowej doniczki wsypujemy warstwę drenażu np. keramzyt, a na nią trochę świeżego podłoża. Później wkładamy kaktusa owiniętego gazetą do nowej doniczki, wsypując specjalną ziemię do kaktusów tak, aby całkowicie zakryć nią bryłę korzeniową. 

Glebę rozkładamy równomiernie, dociskamy ją i dopiero wtedy możemy zdjąć uchwyt z gazety. Pamiętajmy, że kaktusa nie podlewamy od razu po przesadzeniu, a tydzień po tym zabiegu. 

Zobacz też:

Zrób to przed sadzeniem cebuli i czosnku, a będziesz mieć obfite zbiory

Marzysz, by w tym roku twoje hortensje zakwitły na różowo? To możliwe, wystarczy prosta czynność

To najlepsze odmiany pomidorów do szklarni. Wysiej je, a zbierzesz obfite plony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin