Reklama
Reklama

Chcesz pozbyć się chwastów z kostki brukowej? Tego nie używaj pod żadnym pozorem

Wielu właścicieli posesji co roku zmaga się z utrapieniem, jakim są chwasty porastające kostkę brukową. Niektórzy decydują się na użycie chemicznych środków, zapominając, że istnieją bardziej ekologiczne i do tego tańsze metody, które pomogą usunąć niechcianą roślinność. Sprawdź, jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej.

Chwasty na kostce brukowej to zmora wielu posiadaczy ogródków. Rozrastające i rozpychające się między kostkami korzenie roślin mogą spowodować, że powierzchnia stanie się nierówna, a bruk zacznie wypadać. Oprócz tego wygląda to oczywiście nieestetycznie i psuje efekt zadbanej posesji. Warto więc znać skuteczne sposoby na pozbycie się chwastów z kostki brukowej.

Najlepsze domowe metody na usuwanie chwastów z kostki brukowej

Wiele osób chcąc się pozbyć chwastów z kostki brukowej, używa silnie trujących, chemicznych i wcale nietanich produktów. Inni natomiast decydują się mechaniczne usuwanie ich wraz z korzeniami. Jednak jeżeli chwastów jest więcej, to ręczna eliminacja jest niezwykle czasochłonna i nie działa długoterminowo.

Są to zabiegi niepotrzebne, ponieważ dzięki prostszym, szybszym i tańszym domowym sposobom możemy z łatwością pozbyć się uciążliwych chwastów. Wystarczą do tego produkty, które większość z nas ma na co dzień w swojej kuchni. Oto najpopularniejsze i najbardziej skuteczne sposoby na pozbycie się chwastów z kostki brukowej:

  • Soda oczyszczona - najlepszym rozwiązaniem jest zapobiegawcze posypanie proszkiem szczeliny pomiędzy kostką, jeszcze wczesną wiosną, aby chwasty się nie pojawiły w tym miejscu. Jeśli jednak już się pokazały, to najpierw je musimy usunąć, a dopiero później posypać sodą te miejsca, w których wyrastają chwasty. Dzięki temu zapobiegniemy ich ponownemu wzrostowi.
  • Metoda ściółkowania - to także działanie profilaktyczne. Wczesną wiosną zamiast wspomnianej sody, możemy zastosować ściółkowanie jakąkolwiek rośliną, np. pokrzywami. Wystarczy posiekać ją na drobne kawałki i umieścić w miejscach, gdzie zazwyczaj wyrastają chwasty.  
  • Roztwór z octu - ocet należy wymieszać z wodą w proporcjach 2:1. Następnie przelewamy mieszankę do buteleczki ze spryskiwaczem i używamy go, pryskając na wszystkie chwasty. Domowy preparat spali je i spowoduje ich obumarcie. Jednak istotne jest to, aby oprysk przeprowadzać w bezwietrzny dzień, ponieważ inaczej roztwór mógłby się przenieść na inne rośliny i poważnie im zaszkodzić.
  • Alkohol - do przygotowania takiego środka potrzebujemy 30 ml wódki lub spirytusu, 2 szklanki wody i odrobinę płynu do mycia naczyń. Wymieszane składniki przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i rozpylamy na chwasty. Najlepiej zrobić to w słoneczny i upalny dzień, bo wtedy promienie słoneczne poparzą spryskane alkoholem liście chwastów, które po niedługim czasie staną się słabe i zwiędną.  

Czego nie używać usuwając chwasty?

W walce z chwastami na kostce brukowej wiele osób wykorzystuje sól kuchenną. Co prawda świetnie radzi sobie ona z ich eliminacją, ale samo stosowanie jej nie jest dobrym pomysłem.

Spowodowane jest to tym, że sól niszczy nie tylko niechcianą roślinność, ale również samą kostkę, ponieważ wżera się w nią. Po kilku zastosowaniach nasza kostka będzie wyglądała nieestetycznie. Dlatego lepiej unikać stosowania tej popularnej metody.

Jak zabezpieczyć kostkę brukową przed pojawianiem się chwastów oraz mchu?

Oczywiście można również zapobiegać pojawianiu się chwastów na kostce brukowej. Wystarczy kilka czynności, które zmniejszą lub wyeliminują obecność niechcianych roślin.

Przede wszystkim kostkę brukową należy systematycznie czyścić przynajmniej raz w sezonie. Oprócz tego zarastanie powierzchni bruku ogranicza impregnacja, najlepiej wykonana od razu po jego ułożeniu bądź też gruntownym czyszczeniu. Co więcej, wyrastaniu chwastów zapobiega także zamiatanie. Powinno się to robić raz w tygodniu, używając zwykłej miotły.

Dodatkowo warto obserwować, czy w pobliżu nie pojawiło się gniazdo mrówek, ponieważ one także roznoszą nasiona chwastów. Gdy tylko zaobserwujemy ich obecność, powinniśmy od razu się ich pozbyć.

Zobacz też:

Petunie mogą kwitnąć nawet zimą. Wystarczy ten prosty krok

Zamiast wyrzucać, połóż na dnie doniczki ze skrzydłokwiatem. Nie zliczysz nowych liści

Słyszałeś, że te rośliny nadają się do łazienki bez okna? Nie daj się nabrać

INTERIA.PL