Reklama
Reklama

Chcesz, by zamiokulkas zdrowo i bujnie rósł? Zadbaj o odpowiednie podłoże

Zamiokulkas to uwielbiana roślina doniczkowa, która doskonale sprawdzi się jako zielona ozdoba niemal każdego wnętrza. Ceniony jest nie tylko za swój wygląd, ale również i łatwość w uprawie. Tak jak inne rośliny posiada jednak pewne wymagania, dzięki którym może zdrowo i bujnie rosnąć. Wśród nich wymienia się odpowiednie podłoże. Jakie będzie najlepszym rozwiązaniem?

Zamiokulkas to roślina wieloletnia, która w wyniku swojego naturalnego pochodzenia geograficznego, charakteryzuje się wytrzymałością oraz małymi wymaganiami. Potrafi przetrwać w nawet ekstremalnych warunkach. Mówi się często o nim, że jest dobrym wyborem dla osób, które mają problem z pamiętaniem o regularnym podlewaniu.    

Jak pielęgnować zamiokulkasa? O tym koniecznie pamiętaj  

Z uprawą zamiokulkasa powinien sobie poradzić nawet początkujący miłośnik roślin doniczkowych. Jest mało wymagający i wystarczy zapewnić mu minimum, aby odwdzięczył się łodygami o pięknych, błyszczących liściach.

Tak jak w przypadku innych roślin, posiada pewne preferencje co do warunków, w których rośnie mu się najlepiej. Dotyczą one między innymi stanowiska. Za optymalne uchodzi to w półcieniu. Roślina ta lubi bowiem rozproszone światło. W przypadku wystawienia jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może dojść do pojawienia się na liściach brązowych plam. 

Ponadto jak przystoi na roślinę z afrykańskim pochodzeniem, zamiokulkasowi służą wysokie temperatury oscylujące wokół 20-25 st. C. Zimą wystarczy temperatura wynosząca około 16 st. C. Co do podlewania, tak jak już zostało wspomniane, spokojnie wystarczy niezbyt częste. A wszystko to przez budowę zamiokulkasa, dzięki której uchodzi za roślinę żelazną.  

Zobacz także: Bluszcz będzie okazały, jak nigdy. Wystarczy, że podlejesz go resztkami z obiadu

Jaka jest najlepsza ziemia dla zamiokulkasa? Zadbaj o podłoże 

Chcąc, aby zamiokulkas rósł bujnie i w pełni zdrowo, szczególną uwagę warto poświęcić ziemi, w której został posadzony. Jaka będzie dla niego najlepsza? Przede wszystkim żyzna próchnicza, a także przepuszczalna. Ponadto najlepiej, aby była o odczynie lekko kwaśnym. Dobrym wyborem jest wybór mieszanki ziemi doniczkowej z mchem torfowym, korą, piaskiem lub perlitem. 

To jednak nie wszystko. Należy zadbać nie tylko o dobrą glebę dla zamiokulkasa, ale również o dodanie do niej piasku bądź drobnego żwiru. Dodatkowo dobrym posunięciem będzie zrobienie w doniczce drenażu, na przykład za pomocą keramzytu. Dzięki niebu gleba będzie dobrze spulchniona, a korzenie zabezpieczone przed zbyt szybką utratą wilgoci.  

Przy sadzeniu zamiokulkasa warto pamiętać, że ten dobrze czuje się w doniczkach, które są ciasne dołem i zarazem szerokie u góry. To pomaga im dobrze się rozwijać i osiągać naprawdę imponujące rozmiary. Z pewnością pomoże im w tym także nawożenie, dzięki któremu zamiokulkas otrzyma potrzebne do wzrostu składniki odżywcze.  

Zobacz też:

Zbierz na spacerze i rozsyp pod hortensją. To najlepszy jesienny nawóz

Ta roślina jest piękna, lecz niebezpieczna. Może zniszczyć budynek

Zachwyca urodą cały rok. Żywopłotu z tej rośliny pozazdroszczą ci sąsiedzi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe