Reklama
Reklama

Chcesz, by za rok piwonia obficie zakwitła? Ten zabieg musisz wykonać już teraz

Piwonie w ogrodzie to podwójna przyjemność: kule ich kolorowych kwiatów są ucztą dla oka, a słodki zapach potrafi uwieść z daleka. W lipcu te piękne kwiaty zaczynają przekwitać i to odpowiednia pora, by poświęcić im chwilę czasu. Jeden zabieg sprawi, że za rok twoje piwonie zakwitną jeszcze mocniej.

Piwonie zwykle zaczynają kwitnąć pod koniec maja, a na początku lipca próżno już szukać na nich kwiatów. To dobry moment, aby wykonać cięcie rośliny. Nie jest to ostatni zabieg, gdyż krzewy nawet pozbawione kwiatów, będą jeszcze wymagały naszej uwagi. Warto jednak podjąć te wysiłki, by w przyszłym roku znów móc cieszyć się kwitnieniem rośliny, a nawet zwiększyć jej populację w naszym ogrodzie.  

Cięcie: ważny zabieg po kwitnieniu piwonii 

Po kwitnieniu piwonii trzeba wykonać na niej prosty zabieg: obciąć wszystkie przekwitłe kwiaty. Chodzi o to, żeby nie dopuścić do sytuacji, w której roślina zawiązała nasiona i uznała swoje zadanie za wykonane. Jeśli nie pozbawisz jej przekwitłych kwiatostanów, za rok piwonia nie zakwitnie. Cięcie najlepiej wykonywać tuż nad pierwszym liściem, żeby z rośliny nie wystawały nieestetyczne wyschnięte łodygi. Jeśli na twojej piwonii pozostały nierozwinięte pąki, również je zetnij, podobnie jak przekwitłe kwiaty. W ten sposób przez resztę sezonu wegetacyjnego roślina będzie miała tylko zielone pędy i liście, ale za to za rok obficie zakwitnie.  

Czytaj też: Nie zapomnij przyciąć piwonii w tym terminie. Kwiaty będą duże i piękne

Cięcie liści piwonii: nie popełniaj tego błędu 

Wiele osób przy okazji ścinania przekwitłych kwiatostanów zastanawia się, czy ciąć też liście piwonii. Z pewnością teraz nie jest na to dobry moment. Z krzaków obrywaj tylko zżółknięte, zaschnięte lub chore liście, które są niepotrzebnym obciążeniem. Natomiast zielonych liści piwonii nie należy obcinać w żadnym wypadku. Należy to zrobić, dopiero kiedy całkowicie zżółkną lub zaschną, do czego dochodzi zazwyczaj na przełomie sierpnia i września. Ogólna zasada mówi, aby liście peonii ścinać dopiero wtedy, kiedy wyglądają już naprawdę źle. Jeśli prezentują się dobrze i są zielone, termin ich cięcia przesuwamy możliwie jak najpóźniej. Natomiast zielone pędy piwonii pozostawiamy.  

Tniesz liście peonii? Przy okazji możesz ją rozmnożyć 

Cięcie liści piwonii pod koniec sierpnia lub na początku września to dobra okazja, żeby rozmnożyć roślinę. Peonię najłatwiej rozmnażać przez podział karpy korzeniowej. W tym celu trzeba wykopać korzeń rośliny, obciąć liście i delikatnie podzielić go na dwie lub więcej części. Każdą z nich należy wsadzić do gruntu na głębokość 4 cm i podlać. Tak podzielone piwonie zakwitną dopiero dwa lata po posadzeniu, ale będzie ich w ogrodzie więcej. Przełom sierpnia i września to ostatni moment również na to, by przesadzić krzak peonii w inne miejsce. Po tym okresie roślina nie zdąży się zaadaptować w nowym miejscu i nie zakwitnie.  

 

Zobacz też:

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

Twoje róże nie chcą kwitnąć? Winne może być nieodpowiednie sąsiedztwo

W ten sposób ochronisz winorośl przed chorobami. Nie chodzi o żaden oprysk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin | kwiaty | uprawa roślin