Reklama
Reklama

Białe muszki oblazły twoje rośliny? Ogrodnik radzi, jak się ich pozbyć

Białe muszki mogą pojawić się w ogrodzie, w szklarni, na balkonie i w domu. Ich ataki dotyczą zarówno roślin ozdobnych, jak i kwiatów. Te maleńkie, niepozorne owady to w istocie bardzo groźnie szkodniki. Na ich obecność trzeba zareagować natychmiast. Rad dotyczących tego, jak pozbyć się białych muszek z upraw udzielił mi znajomy ogrodnik, który niejedną plagę przegonił już ze swoich roślin.

Białe muszki na roślinach: co to jest?  

Przeglądając swoje uprawy, możesz się natknąć na ich liściach na drobne, jasne owady. Te białe muszki to mączlik szklarniowy: pluskwiaki, których larwy i dorosłe osobniki splądrują uprawy. Te owady mają zaledwie półtora milimetra długości, a ich biel odbija się na tle zielonych liści. Ta biel jest pozorna: mączliki są zielone, ale ich ciało powleka warstwa wosku odbijającego światło. Najłatwiej stwierdzić ich obecność, potrząsając lekko rośliną, chmary szkodników unoszą się wtedy do lotu.  

Z mączlikiem problem jest taki, że w zasadzie ludzkie oko jest w stanie zauważyć tylko jego dorosłą postać. Owad ten rozmnaża się bardzo szybko, składając setki maleńkich jaj na spodach liści. Wykluwają się z nich równie małe (ok. 0,3 mm) larwy, które mają dwie fazy rozwoju: z odnóżami lub bez. W ogrodzie mącznik szklarniowy jest aktywny od wiosny do jesieni. Jednak w domu, gdzie utrzymujemy stałe temperatury, mogą one żerować i rozmnażać się przez cały rok.  

Dlaczego mączlik szklarniowy jest groźny?  

Plaga mączlika szklarniowego jest groźna dla roślin z kilku powodów. Po pierwsze, zarówno formy dorosłe, jak i larwy żywią się sokami roślin. Bardzo osłabia to nasze uprawy, sprawiając, że zbiory są mniejsze. Rośliny zaatakowane przez tego szkodnika są często zdeformowane. Poza tym białe muszki żerując na roślinach, wydzielają lepką substancję, tak zwaną rosę miodową. Jest ona pożywką dla grzybów sadzakowych, które jeszcze bardziej zniszczą uprawy. Rosa miodowa, zwana również spadzią, pokrywa powierzchnię liści, utrudniając procesy fotosyntezy, co blokuje odżywianie rośliny. Mączlik szklarniowy rozmnaża się bardzo szybko, przenosząc się na inne rośliny, a przy okazji roznosząc wirusy chorób. Lepiej więc pozbyć się białych muszek jak najszybciej.  

Czytaj też: Zmieszaj i postaw na parapecie. Muszki owocówki odejdą w zapomnienie

Jak się pozbyć białych muszek? Sposób na mączlika szklarniowego 

W przypadku zauważenia białych muszek na roślinach trzeba działać szybko. Jest kilka metod na ich zwalczanie: od żółtych lepów, które przyciągają owady kolorem, przez domowe opryski aż po środki chemiczne. Znajomy ogrodnik zdradził mi swój sposób na pozbycie się mączlika szklarniowego: na jego działce nie ma już białych muszek. Jego metoda to oprysk z wrotyczu, bardzo prosty w wykonaniu. Wystarczy 50 g tego ziela zalać pięcioma litrami wody. Po upływie pół godziny możesz już używać płynu do oprysku roślin niejadalnych.  

W przypadku roślin, które chcesz wykorzystać w kuchni, lepiej sprawdzi się oprysk z mydła potasowego. Tu receptura jest równie prosta: 150 g mydła rozpuść w 10 litrach ciepłej wody. Przelej do butelki z atomizerem i dokładnie spryskaj uprawy, również spodnie części liści. Najskuteczniej pozbędziesz się białych muszek, jeśli wykonasz trzy opryski w odstępie 7 - 10 dni. To pozwoli zwalczyć owady, które wykluły się z jajek złożonych przez mączlika szklarniowego.  

 

Zobacz też:

Przytnij czereśnie w tym terminie. Owoce będą duże i słodkie

Podlewaj tym floksy. Twój ogród utonie we wspaniałych kwiatach

Storczyki będą rosły znacznie szybciej. Wystarczy, że zaczniesz podlewać je tym

INTERIA.PL