Berberys potrzebuje teraz tego zabiegu. To ostatni moment
Jesień to najlepszy czas na podziwianie berberysów w ogrodzie. Ich intensywnie wybarwione liście nadają mu niepowtarzalnego charakteru. Aby cieszyć się zdrowym i gęstym krzewem berberysu, trzeba o niego właściwie zadbać. Jesień to odpowiedni czas na pielęgnację tego krzewu. Kiedy dokładnie go przycinać i jak wykonać ten zabieg? Odpowiadamy.
Jesienne podcinanie berberysów to klucz do utrzymania krzewów w dobrej kondycji. Usunięcie starych i martwych gałęzi polepszy dostęp do światła dla zdrowych części rośliny oraz zapobiegnie rozwojowi chorób grzybowych. Zabieg ten zdecydowanie pomoże berberysowi dobrze przetrwać zimę.
Przycinanie berberysów jesienią sprzyja również rozwojowi nowych pędów na wiosnę, które wtedy wypuszczają więcej liści i zdecydowanie lepiej kwitną. Regularne przycinanie krzewów pomaga kontrolować ich kształt oraz sprawia, że stają się bardziej gęste.
Zabieg wykonujemy jesienią, kiedy roślina na dobre zakończyła już wegetację w danym sezonie. Berberysy najlepiej przycinać w drugiej połowie października. Najważniejsze, aby zdążyć to zrobić jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Świeżo podcięte gałęzie berberysów są bardzo wrażliwe na niskie temperatury.
Natomiast zbyt wczesne wykonanie zabiegu również nie jest wskazane. Może to pobudzić berberys do wypuszczenia nowych pędów, które nie zdążą zdrewnieć przed zimą i obumrą wskutek niskich temperatur. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy roślina nie zakończyła jeszcze swojej wegetacji w danym sezonie. Dlatego nie powinno się przycinać berberysów we wrześniu.
Ze względu na liczne kolce rośliny, warto zaopatrzyć się w solidne rękawice ogrodowe. Wycinamy wszystkie martwe, uszkodzone i uschnięte gałęzie berberysu, które stanowią największe zagrożenie dla zdrowia rośliny. Wadliwe pędy usuwamy jak najbliżej ich nasady. Po cięciu oczyszczającym możemy przystąpić do lekkiego formowania kształtu rośliny.
Berberysy bardzo dobrze znoszą przycinanie pod warunkiem, że nie przytniemy więcej niż 30% całkowitej długości zdrowego pędu. Na każdej ciętej gałęzi powinien zostać przynajmniej jeden zdrowy pąk. Unikajmy przycinania tegorocznych pędów, ponieważ znacznie je to osłabi przed zimą.
Zobacz też:
Ostatni moment na ten zabieg. Surfinie odwdzięczą się morzem kwiatów
Sansewieria odzyska dawny wigor. Wystarczy zetrzeć te 3 warzywa
Do zimowania róż najlepsze są te liście. Wypróbuj, a wiosną podziękujesz