Będziesz mieć najsmaczniejsze ogórki w okolicy. Wystarczy, że zaczniesz je tak podlewać
Wiele osób decyduje się na uprawę ogórków w ogrodzie. Musimy jednak wiedzieć, jak o nie odpowiednio zadbać, aby plony były satysfakcjonujące. Jednym z kluczowych zabiegów, jest podlewanie ogórków. To, jak i kiedy będziemy je wykonywać, ma ogromny wpływ na to, jakie roślina wyda owoce. Podpowiadamy, w jaki sposób podlewać ogórki i jakiej wody używać.
Dla większości roślin podlewanie jest kluczowym zabiegiem, wpływającym na ich rozwój i owocowanie. Nie inaczej jest w przypadku ogórków. Rośliny te potrzebują prawidłowego nawadniania, aby mogły zdrowo wzrastać i wydawać smaczne, jędrne oraz duże plony. Warto więc wiedzieć, kiedy i jak należy wykonywać ten zabieg.
Owoce uprawianych przez nas ogórków w 95 proc. składają się z wody. Wobec tego musimy zadbać o ich podlewanie, ponieważ dostęp do wilgoci w trakcie ich wzrostu jest kluczowy dla późniejszego, smaku, jędrności oraz wielkości plonów.
Wynika to także z tego, że roślina ta wytwarza płytki system korzeniowy, co sprawia, że jest szczególnie wrażliwa na przesuszenie. Równocześnie źle znosi ona zalewanie, a nadmiar wody w podłożu może skutkować gniciem szyjki korzeniowej, a także rozwojem różnego rodzaju chorób.
Wobec tego musimy zadbać o to, aby wilgotność gleby, w której rosną ogórki, była stabilna i by nie dochodziło do nagłych intensywnych podlań, które mogłyby doprowadzić do deformacji owoców i wpłynąć na ich smak, sprawiając, że będą gorzkie.
Znaczenie ma także to, w jaki sposób i kiedy nawadniamy nasze ogórki. Musimy pamiętać, że w okresie intensywnego owocowania, który trwa od czerwca do sierpnia, powinniśmy je podlewać co 1-2 dni. Natomiast podczas upałów, należy zasilać ogórki wodą codziennie. W chłodniejsze dni wystarczy podlewać je co 2-3 dni.
Przed każdym zasilaniem wodą, warto sprawdzić podłoże, które powinno być lekko wilgotne na głębokości około 3-5 cm, ale nie może być ono mokre. Warto także wiedzieć, że najlepszym momentem na podlewanie ogórków jest wczesny poranek, ponieważ wtedy woda może spokojnie wniknąć w glebę, zanim nadejdzie upał, a liście mają czas, by wyschnąć.
Zadbajmy również o to, aby podlewać ogórki bezpośrednio przy nasadzie rośliny, kierując strumień wody tylko na podłoże. Nie polewajmy liści ani łodygi, ponieważ zraszanie ich mogłoby sprzyjać rozwojowi chorób, szczególnie w trakcie upałów, gdy może dojść do oparzeń słonecznych.
Czytaj również: Borówka amerykańska nie chce kwitnąć? Ogrodnik radzi, co zrobić
Ważne jest także to, jaką wodą podlewamy nasze ogórki. Unikajmy wody prosto z kranu. Zastąpmy ją deszczówką lub wodą odstaną w beczce, którą ogrzało słońce. Jest to kluczowe, ponieważ zimna woda, która ma temperaturę poniżej 15 stopni Celsjusza, mogłaby wywołać szok termiczny, skutkujący zatrzymaniem wzrostu rośliny, żółknięciem liści i opadaniem kwiatów.
Idealna temperatura wody, którą podlewa się ogórki, wynosi 18-22 stopnie Celsjusza. W przypadku, gdy korzystamy z wody wodociągowej, po prostu nalejmy ją wieczorem do konewki i pozostawmy do rana. Pozwoli to nie tylko ogrzać ciecz, ale i sprawi, że ulotni się z niej chlor.
Zobacz też:
Twoje truskawki są mało słodkie? W ten sposób zmienisz ich smak jeszcze przed zbiorem
Ma piękne kwiaty i jest naturalną tarczą na ślimaki. Idealna roślina dla początkujących
Postawiłam to obok skrzydłokwiatu. Byłam w szoku, jak szybko wypuścił kwiaty