Próbowałeś loukumades? Najlepszy przepis na pączki w greckim stylu
Loukumades czy lokma w Polsce częściej występują po prostu jako greckie pączki. Od rodzimych zdecydowanie odróżniają je niewielkie rozmiary, kulki nie są wiele większe niż orzechy włoskie. Wspólny jest za to sposób wypieku, a raczej smażenia w kąpieli gorącego tłuszczu. Jak przyrządzić loukumades i poczuć smak Grecji w swoim domu?
Te minipączki kojarzone są przede wszystkim z Grecją, choć prawdopodobnie pochodzą z terenów dzisiejszego Egiptu. Pierwsze wzmianki o ich wysmażaniu pochodzą z XIII wieku, loukumades pojawiają się też w jednej z baśni w "Księdze Tysiąca i Jednej Nocy". Obecnie można je spotkać w przeróżnej postaci, tak jak nasze pączki loukumades pozwalają na sporo inwencji twórczej. Poza Grecją jada się je także w na Cyprze, w Turcji i większości krajów arabskich.
W tradycyjnej formie to niewielkie kulki z ciasta drożdżowego moczonego w miodzie i smażonego na głębokim tłuszczu w orzechowej lub cynamonowej posypce. Różne wariacje dotyczą przede wszystkim posypki, albo dodania polewy (np. czekoladowej), choć niektóre regionalne receptury ingerują w skład samego ciasta, do którego nakazują dodawać starte ziemniaki.
W poniższym przepisie powstrzymamy się jednak od takich dodatków i postaramy się uzyskać możliwie najbardziej tradycyjną formę. Sam proces nie jest bardzo skomplikowany, jednak wymaga trochę czasu i staranności. Najważniejsze to uzyskać dobrą konsystencję ciasta - kiedy opanujemy ten element, możemy bawić się dodatkami wedle własnych kulinarnych upodobań.
Najważniejsze jest ciasto - dlatego musimy pilnować się proporcji. W poniższym przepisie szklanka to 250 ml. Poza tym musimy uważać, żeby nie pomylić łyżki stołowej z łyżeczką do herbaty. Z podanych składników otrzymamy ok. 60-65 minipączków.
Aby przyrządzić loukumades w swojej kuchni będziemy potrzebowali:
Ciasto
- szklanka letniej wody
- szklanka letniego mleka
- 50 g drożdży (lub 15 g drożdży instant)
- 450 g mąki
- 4 łyżki stołowe oliwy z oliwek
- 2 łyżki stołowe cukru
- szczypta soli (1 mała, płaska łyżeczka)
- olej do smażenia
Polewa
- miód (na naszą porcję przynajmniej 300 g)
- mielone lub siekane orzechy
- cynamon w proszku
W przygotowaniu greckich pączków kluczową rolę odgrywa temperatura konieczna do właściwego wyrośnięcia drożdżowego ciasta.
Sposób przygotowania:
1. Przygotowujemy rozczyn krusząc drożdże, dodając łyżkę cukru i mieszając. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji dodajemy łyżkę mąki i znowu dokładnie mieszamy. Następnie dolewamy 200 ml wody (ok. 3/4 szklanki) i odstawiamy na ok. 20-30 minut. W przypadku suchych drożdży mieszamy je z cukrem w wodzie do całkowitego rozpuszczenia i odstawiamy na 5-10 minut.
2. Mieszamy rozczyn i wszystkie pozostałe składniki ciasta mikserem ustawionym na wysokie obroty (pozostała woda i mleko mają być letnie w momencie łączenia). Ciasto odstawiamy pod przykryciem, w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (ok. godziny).
3. Rozgrzewamy olej na średnim ogniu. Temperatura jest odpowiednia jeśli po zanurzeniu odrobiny przygotowanego ciasta słyszymy skwierczenie.
4. Teraz przyda się nieco zdolności manualnych – można powoli formować kulki i z pomocą łyżki delikatnie wkładać do oleju. Można też nabrać nieco ciasta w dłoń i "wyciskać" niewielkie kulki przez obręcz uformowaną z kciuka i palca wskazującego wprost na łyżkę zanurzoną wcześniej w oleju (w oddzielnej miseczce, nie tym z patelni). Tak robią nieco bardziej wprawieni cukiernicy, a opanowanie tej metody pozwala zaoszczędzić sporo czasu.
5. Zapełniamy patelnię tylko do momentu, w którym loukumades mogą w miarę swobodnie pływać w oleju, nie stykając się ze sobą. Podczas smażenia przyda się łyżka cedzakowa, którą możemy "wciskać" kulki w olej i obracać, aż uzyskają jednolity, brązowy kolor.
6. Usmażone minipączki wyciągamy tą samą łyżką na ręcznik papierowy, który usunie nadmiar tłuszczu. Zanim loukumades ostygną, polewamy je obficie miodem i obsypujemy cynamonem, orzechami, jednym i drugim lub dodatkami własnego pomysłu.
Jedna taka kulka to nawet 100 kilokalorii, w tym mnóstwo z cukru, dlatego nie powinniśmy sięgać po nie zbyt często. Z drugiej strony taka przekąska wciąż będzie zapewne zdrowsza niż większość słodyczy ze sklepu (w naszym przepisie nie wykorzystujemy ani grama najbardziej szkodliwych tłuszczy trans).
Jeżeli w te zimne styczniowe dni tęsknisz za urlopem spędzonym na greckich wyspach, to domowe loukumades według powyższego przepisu powinny choć w części przywołać najlepsze wspomnienia.
Zobacz też:
Piernik z przepisu siostry Anastazji po prostu rozpływa się w ustach. Najlepszy na święta
Wyjmowanie ości z tej ryby to pestka. Jest tania i smaczna, ale Polacy jej nie jedzą
Polacy wlewają go na patelnię litrami. Nie wiedzą, że nie nadaje się do smażenia