Reklama
Reklama

Dodaj do herbaty, a zapomnisz o problemach ze snem

Sen jest podstawą witalności organizmu. Od jego jakości zależy dobre samopoczucie i zdrowie człowieka. W trakcie odpoczynku ciało regeneruje się, co umożliwia wykorzystanie pełnego potencjału w obszarze sprawności fizycznej oraz funkcjonowania mózgu. Dodając pewien składnik do herbaty, można polepszyć efektywność snu.

Problemy ze snem przekładają się nie tylko na zmęczenie podczas dnia. Nieodpowiednia ilość odpoczynku zwiększa ryzyko pojawienia się chorób przewlekłych. Negatywnie wpływa też na sposób myślenia, reagowania, produktywności w trakcie pracy oraz w nauce.

Ciekawostką jest to, że unikając snu przez co najmniej 17 godzin, można doprowadzić się do stanu podobnego do bycia pijanym. Brak odpoczynku przez 24 godziny daje takie skutki jak obecność 1 promila alkoholu we krwi. Zbadali to naukowcy z Centers for Disease Control and Prevention z USA.

Lawenda w herbacie to sposób na bezproblemowy sen

Lawenda jest znana ze swojego kojącego wpływu i redukowania stresu. Ma też przyjemny smak i relaksujący aromat. Suszona lawenda jest składnikiem herbat o działaniu uspokajającym i może być uzupełnieniem higieny snu. Można ją spożyć na ok. 1-2 godziny przed zaśnięciem. 

Zgodnie z informacjami podanymi w badaniach PMC PubMed Central lawenda:

  • hamuje rozwój Alzheimera,
  • działa antycholinergicznie i neuroprotekcyjnie,
  • pełni funkcję przeciwutleniacza.

W badaniach stwierdzono również, że lawenda ze względu na zapach wywołuje skuteczne efekty terapeutyczne ze względu na fizjologiczne działanie wdychanych związków lotnych. Lawenda działa poprzez układ limbiczny – przede wszystkim ciało migdałowate i hipokamp.

Herbata z lawendą korzystnie wpływa na ogólne samopoczucie

W trakcie analizowania właściwości lawendy, naukowcy z PMC stwierdzili również, że ziele w efektywny sposób pomaga w leczeniu zaburzeń lękowych. Lawenda redukuje też odczuwanie objawów towarzyszących – uczucia niepokoju, zaburzeń snu i dolegliwości somatycznych. 

Zaparz herbatę z lawendą i zapadnij w głęboki sen

Połączenie zbilansowanej diety z aktywnością fizyczną i ograniczaniem dostępu do światła niebieskiego z herbatą z lawendy może przynieść wyjątkowe efekty. Nie ma złotego środka na wszystkie problemy ze snem, należy połączyć wszystkie niezbędne elementy.

Herbata z lawendy będzie idealnym uzupełnieniem prawidłowej higieny snu. Oprócz herbaty można też zdecydować się na olejki eteryczne – zapach rośliny działa kojąco i poprawia samopoczucie u młodych i seniorów. 

Zobacz też:

Bije zwykły sernik na głowę. Jesienią musisz spróbować tego wypieku

Jak rozpoznać dobrą dynię? Oto sprawdzony sposób mojej babci

Mało kto wie, że są jadalne, a to jedne z najzdrowszych owoców. Rosną w Polsce

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zioła