Reklama
Reklama

​Znalazłeś portfel? Prawnik podpowiada, co powinieneś zrobić, by uniknąć mandatu

Znalezienie portfela to sytuacja, która wielu osobom na pierwszy rzut oka wydaje się świetnym sposobem na łatwe uzyskanie dodatkowej gotówki. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje ma takie działanie. Poznaj opinię prawnika na to, co powinno się zrobić w takiej sytuacji.

W przypadku kradzieży granica pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem jest sztywna. Od 1 października 2023 roku jest to kwota 800 złotych. Jednak nie zawsze znalezienie portfela wiąże się z popełnieniem czynu zabronionego.

Nie chcesz oddać znalezionego portfela? Możesz mieć kłopoty

Każdy, kto myśli, że nie musi oddawać znalezionego portfela w myśl zasady "znalezione, niekradzione", jest w dużym błędzie. Gdy znajdziesz portmonetkę, która nie należy do ciebie, masz dwa tygodnie, by zwrócić ją do odpowiednich organów. W innym przypadku może czekać cię kara. Tu znów pojawia się rozróżnienie wykroczenia i przestępstwa. Jeśli wartość portfela będzie wyższa, niż 800 złotych, zostaniesz oskarżony o przestępstwo przywłaszczenia. W przypadku mniejszej wartości będzie to "tylko" wykroczenie. W przypadku przestępstwa kara wynosi do trzech lat pozbawienia wolności, natomiast wykroczenie jest zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

Sprawdź również: Przez te urządzenia elektryczne dostajesz wysokie rachunki. Pochłaniają najwięcej energii

W przypadku znalezionego portfela uczciwość popłaca

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy zdecydujemy się zwrócić znaleziony portfela. W takim przypadku podlegamy pod przepisy ustawy o rzeczach znalezionych, a dokładniej art. 10 tego aktu prawnego. Gwarantuje on otrzymanie znaleźnego w wysokości 10 proc. wartości oddanej rzeczy.

W dobie coraz większej cyfryzacji i dostępności urządzeń śledzących znalezienie zgubionego portfela jest znacznie łatwiejsze. Warto mieć to na uwadze, gdy znajdziemy cudzą portmonetkę i nie będziemy chcieli jej oddać. Szczególnie że zgodnie z przepisami prawa uczciwość popłaca.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | kary finansowe